Ekonomi

Türk Telekom Veri Merkezi Yatırımlarına Devam Edecek

 Türk Telekom, Türkiye’nin veri merkezi üssü olması için bu alandaki yatırımlarını atıracağını, bu yıl içinde Ankara’da 20 bin metrekarelik bir veri merkezini hizmete sunacağını duyurdu.


Türk Telekom’dan yapılan yazılı açıklamayla, şirketin veri merkezi yatırımlarını artıracağı hatırlatıldı. Açıklamada yer alan bilgilere göre, yatırımları kapsamında Ümitköy’deki veri merkezinin kapasitesini artıran Türk Telekom, 2016 yılı içerisinde Ankara Aydınlıkevler’de toplam 20 bin metrekarelik bir veri merkezini hizmete sunacak.

Şirket, son 10 yılda gerçekleştirdiği 20 milyar liranın üzerindeki yatırım ile fiber altyapısını Türkiye’nin 81 iline yayarak, Türkiye’nin dijital geleceğini inşa etmeye devam edeceğini, Türkiye’nin veri merkezi üssü olması için bu alandaki yatırımlarını atıracağını bildirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Kurumsal İş Birimi CEO’su Mehmet Ali Akarca, “Güçlü veri merkezlerimizle Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalmasını sağlamayı hedefliyoruz. Üç sene içerisinde Frankfurt, Amsterdam ve Londra’ya alternatif bir veri merkezi oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca, pek çok global içerik sağlayıcı ile görüşmeler yapıyoruz. İçeriklerini Türkiye’de konumlandırmaları ve buradan Balkanlar, Kafkaslar, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya hizmet sunmaları için gerekli platformları oluşturuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.