Kamu Personelleri

Cumhuriyet Tarihimizde İlk Kez Üç Kadın Vali Aynı Anda Görev Yapacak

 Ankara’nın Akyurt ilçesinin kaymakamı olan 39 yaşındaki iki çocuk annesi Tuğba Yılmaz’ın Yalova Valisi olarak atanmasıyla Cumhuriyet tarihinde ilk kez aynı anda üç kadın vali görev yapacak.


Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde, 1991’de Muğla’ya atanarak “Türkiye’nin ilk kadın valisi” unvanına sahip olan Lale Aytaman, Kırklareli Valisi Esengül Civelek ve Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya’nın ardından bugün yayımlanan Valiler Kararnamesi ile Yalova Valiliğine atanan Akyurt Kaymakamı Yılmaz, Türkiye’nin dördüncü kadın valisi oldu.

Yalova Valisi olarak 2011’de atanan ve halen Kırklareli Valisi olarak görev yapan Civelek ve geçen yıl Sinop Valiliğine getirilen Çetinkaya’dan sonra Yılmaz’ın da valilik görevini almasıyla Cumhuriyet tarihinde ilk kez aynı anda üç kadın valilik makamında olacak.

Yılmaz, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dördüncü kadın valisi olarak görev yapacak olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. 

Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde kaymakamlık yaptığı 2014 yılında Türk İdareciler Derneği tarafından “Yılın Kaymakamı” seçilen ve hayata geçirdiği projelerle dikkati çeken Yılmaz, vali olarak atanması dolayısıyla tebriklere yetişemediğini ve bir yıldır bulunduğu Akyurt’taki vatandaşların hem üzüntü hem de tebriklerini ilettiğini ifade etti.  

Valiliğin önemli bir görev olduğunu vurgulayan Yılmaz, bu görevi en iyi şekilde yapmaya gayret göstereceğini belirterek, şöyle devam etti:

“Öncelikle beni bu göreve uygun gören başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Başbakanımıza ve İçişleri Bakanımıza şükranlarımı sunuyorum. Yeni valilerimizi de kutluyorum. İnşallah Allah bizi bu görevde muvaffak eder. Daha önce görev yaptığımız yerlerde önemli çalışmalara imza attık. Yalova’ya gittiğimizde de ildeki ihtiyaçları dikkate alarak ildeki tüm hizmetleri yerine getirmeye çalışacağız. Bunun için gayret edeceğiz. Hangi projeleri yapacağımızı ile gittiğimizde değerlendireceğiz.” 

“Önemli olan görev azmi”

Yılmaz, kaymakam olarak görev yaptığı yerlerde de farklı projeleri hayata geçirdiğine işaret ederek, “Kaymakam olarak görev yaptığımızda da bir kadın olarak görev yaptığımız yerlerde gerek annelik rolümüzle gerek kadın olmanın getirdiği bir takım duygusal ve farklı bakış açılarıyla farklı projeler yapıyorduk. Ama kadın olsun, erkek olsun önemli olan görev azmi, heyecan ve çalışmadır.” dedi.

Hükümetin bürokrasi ve siyasette kadınlara önem verdiğini vurgulayan Yılmaz, kadınların, isteklerini, şikayetlerini anlatma noktasında kendisiyle daha rahat iletişim kurduklarına değindiklerini aktardı. 

“Rol model” olarak görüldüklerine de vurgu yapan Yılmaz, görev yaptığı yerlerde özellikle kız çocuklarının kadın kaymakam, kadın vali görerek meslekte yer almak istediklerini söylediklerini bildirdi. 

Yılmaz, tüm valilerle ve meslek büyükleriyle iletişim halinde olacağını belirterek, “Vatandaşımıza hizmet etmek heyecan verici bir şey. Ben mesleğe başladığımdan bugüne hiç heyecanımı, azmimi kaybetmedim. Bundan sonra da heyecan ve azimle görev yapmaya çalışacağım.” dedi.

AA
Kamupersoneli.net  | Ankara