Kpss

KPSS Adayları Denklik Nedeniyle Yine Hüsrana Uğradı

Yüksek Öğretim Kurulu’nun  (YÖK) bölüm denkliği kararı bir çok Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) adayına bir hayal kırıklığı daha yaşattı.

YÖK açıkladığı “Aynı meslek ve bilim dallarında, eğitim – öğretim yapan üniversitelerde, eğitim – öğretim, metod, kapsam, öğretim süresi ve yıl içindeki değerlendirme esasları bakımından eşdeğer olması ve öğrenimden sonra kazanılan unvanların aynı ve elde edilen hakların eşdeğer sayılması hususu Üniversitelerarası Kurulun önerisi üzerine; öğretmen yetiştiren birimler için belirtilen esasların tespiti Milli Eğitim Bakanlığı ile de işbirliği yapılarak, Yükseköğretim Kurulunca düzenlenir.” hükmüne bağlı olarak karar vermektedir. Bu hüküm 2547 Sayılı Yükseköğretim kanununun 43/b maddesine dayanmaktadır. Merkezi ve kurumsal alımların yanı sıra ÖYP alımları da bu hüküm ile bağlantılı olarak KPSS adaylarını mağdur etmeye devam ediyor.
 
1- 2015/1 KPSS yerleştirmesinde söz konusu kadroya sadece “istatistik” mezunları tercih edilmiştir. Ancak daha önceki atamalarda yani 2014/2 yerleştirmesinde “İstatistik” ve “İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri” eşdeğer sayılıyordu ve mezunlar “istatistikçi” olarak tercih yapabiliyorlardı. Son gelen 2015/1 yerleştirmesinde bahsi geçen kadroya yalnızca “istatistik” mezunları alındı.
 
2- Ekim 2015’te Otomotiv mühendislerinin Makine mühendislerine eşdeğerliliği kaldırılmıştır. Daha önce Hacettepe üniversitesi Otomativ mühendisliği mezunları makine mühendisliği ile eşdeğer görülmüş ve 2014/1 de aynı makine mühendisleri gibi tercih yapabiliyorlardı. Ekimde alınan kararla YÖK bu denkliği iptal ederek KPSS adaylarını bir kez daha madur etti.
 
3- 6 Ay arayla denkliğin iptali. Yani Nisan 2015’ye Eğitim Fakültesi Kimya Öğretmenliği mezunu adayın “teknik öğretmen” olabileceği belirtilmiş, Ekim 2015’te ise “Eğitim Fakülteleri sosyal bilim tabanlı eğitim veren birimlerdir” denilerek mezunlarının “teknik öğretmen” olmasının mümkün olmadığı belirtmiştir. Bu denkliğin ortadan kalkması KPSS adaylarını yine mağdur etti.
 
KPSS adaylarının mağduriyeti kısaca ; bir dönem kamuya girişte başvuru hakkı olan adayın diğer dönemde aynı konuya ilişkin farklı YÖK kararı olması sebebiyle başvuru yapamaması belirsizliğe neden olmaktadır. Adayların mağduriyeti hakkında YÖK’ün ne gibi bir düzenleme yapacağı hala bilinmemektedir.