Gündem

MTV Sorgulama- Motorlu Taşıtlar Vergi Borcu E Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

MTV SORGULAMA E-DEVLET AVANTAJLARI ARASINDA HİZMET VERİYOR

Mtv sorgulama sıfır motorlu taşıt sahibi olanların her yıl 1 Ocak ile 2 Şubat arasında ödemeleri gereken vergidir. Ayrıca mtv sorgulama ile vergi borcu öğrenildikten sonra isteyen kişiler motorlu taşıt vergisini iki taksit halinde ödeyebilir. Mtv sorgulama ile vergi borcu öğrenilerek ilk taksit ocak ayında ikinci taksit ise temmuz ayında ödenebileceği gibi tek seferde ocak ayında da ödenebilir.

MTV nedir? MTV Nasıl Sorgulanır?

Mtv devletin vatandaşlarından sıfır motorlu araçların ilk kez trafiğe çıkarılması ile birlikte yılın ilk ayı olan Ocak ayında temin ettiği vergidir. Vergi borcu devletin yakın yıllarda faaliyete soktuğu e-devlet kapısı sistemi ile mtv sorgulama yöntemi ile sorgulanabilmektedir.  Mtv sorgulama için e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. 

MTV sorgulama 2016 yılına giriş gerçekleşmesi ile tekrar gündeme geldi ve 2016 yılında gelen yeni zamla birlikte mtv ödemesi gerçekleştirilecektir. 

MTV sorgulama nasıl yapılır?

Mtv sorgulama mesaj yolu ile ve internet üzerinden sorgulama ile yapılabilir. Mtv sorgulama için 

1. Mesaj yolu ile mtv miktarı hesaplamak ve öğrenmek isteyenler MTV yazıp bir boşluk bırakarak plakanızı yazıp mesajı 1189’a göndererek mtv sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 
2. Mtv borcu sorgulama için MTV boşluk plaka no boşluk tescil tarihi boşluk ve TC kimlik numarasını da yazarak 1189’a göndererek Mtv sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

MTV borcu nasıl ödenir?

1. Mtv sorgulama ve ödemesi aracın kayıtlı bulunduğu il veya ilçedeki vergi dairelerinden yapılabilir.
2. Anlaşmalı bankalardan ve anlaşmalı bankaların ATM’lerinden mtv ödeme gerçekleştirilebilir. 
3. İnternet vergi dairesi sistemi üzerinden de mtv borcu ödemesi kredi kartı ile gerçekleştirilebilir.  Anlaşmalı bankların kredi kartına sahip iseniz 02.00-22.00 saatleri arasında mtv sorgulama işlemi yaptıktan sonra internet üzerinden mtv borcunu ödeyebilirsiniz. 

Kamupersoneli.net