Ekonomi

Özel Güvenlik Görevlileri İçin Fiili Hizmet Zammı Teklifi Meclis'te

Özel Güvenlik Görevlileri İçin Yıpranma Hakkı Teklifi Meclis’te CHP Hatay Milletvekili Sn. Mevlüt Dudu tarafından verilen ; Sosyal Sigotalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına dair kanun teklifinin kabülü halinde Özel Güvenlik Görevlilerini müjdeli haber bekliyor. Teklifin gerekçesi şu şekilde ; Ülkemizde çalışma hayatı çok ciddi sorunlar içermektedir.


Özel Güvenlik Personeline Haksızlık Yapılıyor

AK Parti döneminde Uluslararası çalışma örgütünün normlarından hızla uzaklaşıldığı ve hemen bütün alanlarda güvenceli ve sürekli çalışmanın yerini, geçiçi ve süreksiz çalışma ilişkilerinin almaya başladığı görülmektedir. Bu sorunlar, Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör firmalarında güvenliği sağlamak amacıyla istihdam edilen özel güvenlik görevlilerinde de yaygın bir biçimde görülmektedir.

Genel Kolluk Kuvvetleri Gibi Çalışıyorlar

Özel Güvenlik personeli çalışma koşullarının ağırlığı , düşük ücret ve mali haklara sahip olmaları ve sosyal haklarının yetersizliği gibi nedenlerle büyük zorluklar ile karşılaşmaktadır. Nitekim Gerek kamu içerisinde gerekse özel sektörde çalışan özel güvenlik görevlileri 7 gün 24 saat vardiyalı bir şekilde genel kolluk kuvvetleri gibi hizmet vermektedir. Sektörde yasal çalışma saatlerine dikkat edilmemekte ve çalışanlar bazen günde 12 saat veya daha uzun süre görev yapmaya zorlanmaktadır.

Firmalar Acımasız Davranıyor

Kamu kuruluşları ve özel sektöre özel güvenlik hizmeti sağlayan firmalar, işverenden personel başına tahsis ettiği ücretin çok daha azına, genel itibariyle asgari ücrete özel güvenlik görevlisi çalıştırmaktadır. Sektörde çalışanların fazla mesai ücreti, yemek, yol parası ödeyen firma sayısı parmakla gösterilecek kadar azdır. İşverenler hizmet şartnamesine kıdem ve ihbar tazminatı ile ilgili bir hüküm koymadığından çalışan personel işten ayrılması durumunda bu haklarından mahrum olmaktadır.

Risk Altında Çalışıyorlar

Diğer taraftan, görev başında tehdit, yaralanma ve ölüme kadar gidebilen ağır bir tehlike ve risk altında çalışan özel güvenlik görevlileri, yaptıkları işin niteliği genel kolluk kuvvetlerinin yaptıkları görevlere de uygun olmasına rağmen, askerler ve polislerin faydalandığı yıpranma haklarından yararlanamamaktadır.

Özel Güvenlik Görevlilerine Fiili Hizmet Zammı Verilsin

Bu çerçevede, özel güvenlik görevlilerinin genel kolluk kuvvetlerinin faydalandığı yıpranma hakkına tabi olmadan emekli edilmeleri kamu vicdanını sarsmaktadır. Verilen teklif ile “Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun Kapsamında Fiilen çalışan özel güvenlik görevlilerine 90 günlük ” fiili hizmet zammı verilmesi öngörülmektedir.

Kamu haberlerinin merkezi kamupersoneli.net’in android uygulamasını cep telefonunuza indirerek gelişmelerden ve çok daha fazlasından haberdar olabilirsiniz.

Kamupersoneli.net | Ankara

Bir Yorum

  1. Verilsin tabi,hep kadrolu personele veriliyor,taşeron sanki köle,bu ayrımı bitirsinler artık,taşeron isyan ediyor,taşeronun sırtından bir çok insan haksız kazanç elde ediyor,haram yemeyi seven çok kodaman var memlekette,ALLAH versin cezalarını hem bu dünyada hem ahirette,taşerona kadro,duyun sesimizi artık,yeni BAŞBAKANIMIZA SESLENİYORUM,taşerona KADRO,ösp değil,yeter artık,insanların sabrı tükeniyor,

  2. olması gereken bu dur özel güvelik görevlileri yaralanıyor hata ölüyor ama ne gazilik ve nede şehitlik hakkı var buna rağmen hertürlü olumsuzluklara karşı çalışıyor genel kolluk kuvvetine yardımcı polisin jandarmanın olmadığı yerde özel güvelik görevlileri var yetkileri ve özlük hakları ayını düzeyde olması gerkiyor kamu kurumda güvelik işi yapan özel güvelik güvelik olarak hiçbir kaygı içinde olmamısı gerekiyor devletimde isteğim şu güvelik görevlilerinin polis kadar eğtimli polis kadar yetkileri polis kadar özlük haklarını olması gerekiyor hertürlü tesisat olması gerekiyor

  3. Taşeron a kadro arkadaş kölelik değil harbi kadro güvence verin kurtarın bu pisliklerin elinden hee çıkışın bir inişi vardır buda bilinee

  4. Bu ulkede saglam bir muhalefet olsa bizlere daha iyi imkanlar saglarlar. Hukumet daha iyi calisir. Bu kadro meselesini biran once cozerdi…

  5. Yalan dolan islerle insanlari oyaliyorlar. Kendi cebi dolan kenara cekiliyor

  6. Yapılması gereken birşey şu an kendi şirketim den memnunum yol yemek ücret konusunda iyiler iyi olmasının nedeni türk firması değil alman firması ve türk firması kendi vatandaşını kandırmaya çalışıyor bu yüzden özel güvenlik artık el atılması lazım ve izin hakları çoğalması lazim ayda 10 gün izin yapıyor ssk ve maaş da sıkıntı yaşamıyoruz alman firmasinda, türk firmasına el atilmali

  7. Bu kanun teklifini CHP nin vermesi kafadan kanunun geçmeyecğinin delili

  8. 7 yıldır güvenlik görevlisiyim kamu kurumunda genel kolluk gibi hakkımız verilsin.sayın Cumhurbaşkanımız recep tayyip Erdoğana rica ediyorum.bizleride kadroya alın.

  9. Umutlanmayin arkadaslar bu ulkede adalet olmadi olmayacakta

  10. Özel guvenlik gorevlileri arasinda ayrim yapmadan hepsine haklar esit ve adaletli verilsin cunku butun ozel guvenlikler kamu gorevi yapiyor ayrica belediye araclarindam ucretsiz faydalanmasi konusunda bir calisma varmi bu konuyada el atsinlar .