Kamu Personelleri

Hamza Aydoğdu'dan Öğretmen Yetiştirme İle Alakalı Resmi Yazı Açıklaması

Milli Eğitim Müsteşarı Hamza Aydoğdu,  yeni atanan aday öğretmenlerle ilgili resmi Twitter hesabından bir açıklamada bulundu.

Bakanlığın kararıyla ilk defa bu atama dönemi baz alınarak yapılacak olan aday öğretmenlerle ilgili yetiştirme süreciyle alakalı Hamza aydoğdu gönderilen resmi yazıyı sosyal paylaşım hesabı üzerinden yayımlayarak açıklamada bulundu.

Akıllardaki soru işaretlerini giderecek bir çok konuya değinilen resmi yazıda 10 madde olmak üzere önemli konulara ve merak edilen sorulara değinildi.

“Bilindiği gibi ilk defa bu atama döneminde uygulanmak üzere aday öğretmenlerle ilgili olarak yetiştirme süreci öngörülmüştür. Buna bağlı olarak aday öğretmenlerin asıl görev yapacakları eğitim kurumları ile yetiştirme sürecini geçirecekleri illerin belirlenmesine yönelik 2 ayrı atama gerçekleştirilmiştir. Aday öğretmenlerin yetiştirme sürecini geçirecekleri iller Bakanlıkça belirlenmiş, bu süreçte görev yapacakları eğitim kurumları da valiliklerce belirlenmektedir.” denildi 

“Uygulamanın ilk defa yapılıyor olması nedeniyle ortaca çıkabilecek bazı tereddütlerin önlenerek uygulamada birve beraberliğin sağlanması bakımından aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.” denildi ve resmi yazının devamında 10 maddelik açıklama kısmına yer verildi. 

Bilindiği gibi Şubat ayına ait 30 bin öğretmen ataması 10 Şubat 2016 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın da katılımları ile gerçekleştirildi.

İlk defa bu 30 bin öğretmen ataması için uygulanacak olan aday öğretmen yetiştirme süresinin de detayları belli oldu.