Dünya

'Komedyen Başkan'ın ilk icraatı erken seçim ve yolsuzlukla mücadele oldu

İstihbarat başkanı, savunma bakanı ve başsavcıyı görevden aldı

Ukrayna’da geçen ay ezici bir zaferle devlet başkanı seçilen komedyen Vladimir Zelenskiy bugün yapılan yemin töreniyle görevine başladı. Zelenskiy’nin ilk icraatı, parlamentoyu lağvedip erken seçim kararı almak oldu. Bu adımıyla kendisini destekleyen vekillerin de Ukrayna parlamentosu Rada’ya girmesini hedefleyen Zelenskiy, aynı zamanda istihbarat servisi başkanı, savunma bakanının ve başsavcının da görevlerine son verdi.

“Vekillerin yasadışı yollardan seçilmelerini engelleyin”

Zelenskiy, yemin töreninde yaptığı konuşmada da milletvekillerinden,  erken seçim öncesinde dokunulmazlıkların kaldırılmasını ve vekillerin yasadışı yollardan seçilmesini engelleyecek bir yasa çıkarmalarını istedi. Seçim kampanyası boyunca yolsuzluk karşıtı açıklamalarıyla desteğini artıran Zelenskiy, “İki ayınız var. Bunu yapın ve madalya alacaksınız” dedi.

Rusya ile ateşkes sağlanacak

Zelenskiy, Moskova ile Kiev arasındaki ihtilafa son vermenin de birinci sıradaki önceliği olacağını söyledi. Ünlü komedyen, “Futbolda İzlandalılar gibi, topraklarımızı savunmada İsrailliler gibi, teknolojide Japonlar gibi, farklılıklarımıza rağmen birlikte yaşamak konusunda İsviçreliler gibi olmalıyız. İlk görevimiz, Donbas’ta ateşkes sağlamak” diye konuştu.

Siyasi deneyimi bulunmayan ünlü bir komedyen olarak girdiği seçimleri kazanarak siyaset yorumcularını şaşırtan Zelenskiy’nin partisinin şu an parlamentoda hiç vekili bulunmuyor. Yorumcular, Zelenskiy’nin popülaritesi hâlâ yüksekken erken seçim yapmasını da buna bağlıyor. Ukrayna’da olağan takvime göre seçimler Ekim 2019’da yapılacaktı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir