Ekonomi

LPG'li Araç Sahiplerine Güze Haber! 40 TL Daha Ucuza Alabilirsiniz

LPG fiyatlarında zaman, zaman farklılıklar yaşanması sürücüler tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Aynı şehirde bulunan bir vatandaş şehrin bir ucunda LPG’nin litresini 3,29 Türk Lirasından satın alıyor. Ancak şehrin bir diğer noktasına gittiğinde ise 3,97 Türk Lirasından alabiliyor.

Aynı şehirde yaşayan sürücüler ise bir  depo LPG’de 40 Türk Lirası tasarruf edebielcekler.

Konuya yönelik olarak sektör temsilcilerinden açıklama geldi.

Türkiye LPG Derneği ise açıklamasında;

“Bu fiyatlar tavan fiyatlar üzerinde olamamaktadır. Aksine davranış, idari para cezası ve diğer idari yaptırımların uygulanmasına sebebiyet vermektedir. Bu düzenlemelere uyum sağlandığının denetimi, EPDK tarafından görevlendirilmiş Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri veya diğer kurum personeli tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yine düzenleyici bir kurum olarak Rekabet Kurumu, mal ve hizmet piyasalarında adil bir rekabet ortamının tesisi için düzenleyici işlem yapma ve yaptırım uygulama yetki ve görevine haizdir. LPG piyasasında bölgesel rekabete, dağıtıcılar veya bayiler arası rekabete veya dönemsel promosyonlara sıkça rastlanmaktadır.

Yine yukarıda belirttiğimiz yasal düzenlemelere aykırı davranışlara da rastlanabilmektedir. Belirtilen fiyat farkının bu kapsamda farklı sebeplerinin olabileceği değerlendirilmektedir.

Sürücülere, ürün ve hizmet alacakları istasyonlarda; LPG Piyasası Fiyatlandırma Yönetmeliği kapsamında fiyatların açıkça ilan edildiğinden, dağıtıcı lisansı sahibinin kurumsal kimliğinin bulunduğundan, oto gaz bayilik lisansı sahibi bayi bilgilerinin istasyonların görünebilir kısımlarında yer aldığından fiyat ilan panosu ile LPG pompası üzerindeki fiyatların birbiriyle örtüştüğünden emin olunması tavsiye olunmaktadır.

LPG piyasasında aslolan serbest piyasa koşullarıdır ve sabit bir kar marjı bulunmamaktadır. Kar marjları; ürün satış miktarları, marka algısı, ulaşım ve nakliye şartları, ürün alış koşulları ve benzeri nedenlerle bayiler ve dağıtım şirketleri arasında değişiklik göstermektedir.

Piyasada rekabetin yüksek olması – rekabeti bozucu eylemlerden kaynaklanmaması koşuluyla – Rekabet Kurumu bakış açısıyla aranılan bir özelliktir.” denildi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir