Ekonomi

Facebook Personel Bulmakta Zorlanıyor! İş Arayanlar Dikkat

Facebook’un Cambridge Analytica şirketiyle yaşadığı sorunlar ve veri skandalları sonrasında üniversite mezunu, yeteneklik kişilerin şirkete yaptıkları başvurularda azalma yaşadığı ve şirket tekliflerine geri yanıt verilememe oranında ise düşüş yaşandığı duyuruldu.

CNBC’nin içeriğine göre Facebook’un yazılım mühendislerine yapmış olduğu iş tekliflerinde ise 2019 yılı içerisinde yaklaşık yüzde 50 oranında azalma meydana geldiği belirtildi.

Üniversiteden yeni mezunlarına yapılan iş teklifi oranında ise 2017 ila 2018 yılları arasında yüzde 85 olan bu oranın 2018 yılı Aralık ayı sonunda yapılan araştırmalara göre 35 ile 55 oranında gerilediği açıklandı.

Diğer yandan en kısa sürede iş aranlar için bu oranlarda yaşanan düşüş olumlu olabilecek yorumu yapıldı… Çünkü Facebook’un personel açığının bulunduğu ifade ediliyor…

FACEBOOK ÇALIŞANLARINDAN AÇIKLAMA

Birkaç eski personel alım uzmanı haber kanalıyla yaptığı görüşmelerinde, Facebook ile iş görüşmesi gerçekleştiren adayların şirketin gizlilik politikaları konusunda eskiye göre çok daha fazla soru yönelttiklerini aktardı. Geçtiğimiz aylarda Facebook’tan ayrılan çok sayıda personel alım uzmanının, CNBC’ye yaptığı açıklamada, şirketin 2018 yılındaki Cambridge Analytica skandalından sonra iş tekliflerinde önemli derecede düşüş yaşandığını söyledi.

Cambridge Analytica şirketi 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerine uygunsuz olarak erişmiş ve ABD Başkanı Donald Trump’un 2016 yılındaki başkanlık seçimleri kampanyaları sırasında reklam çalışmaları için kullanılmıştı.

Bu gibi skandalların, adayların ilgilerini olumsuz etkilediği ve işe alım uzmanları arasındaki motivasyonu da yaraladığı ifade ediliyor. Habere göre, dünyanın en iyi üniversitelerinden mezun olan öğrenciler Facebook’tan gelen iş tekliflerine çeşitli nedenlerle olumsuz yanıt veriyor. Facebook sözcüsü Anthony Harrison ise CNBC’ye yaptığı açıklamada, bu sayıların tamamıyla yanlış olduğunu şirketin her zaman çalışanlar için en çok tercih yerlerden biri olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir