Ekonomi

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenecek? Emlak Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi ödemeleri için son tarih açıklandı…

Emlak vergisi ödemeyenlerin son tarihi kaçırmaması talep edilirken Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, emlak vergisi hakkında detayları paylaştı.

Peki Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenecek? Emlak Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır? İşte ayrıntı…

2019 YILI EMLAK VERGİ DEĞERİ

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı’nın açıklamalarından satır başları;

“2019 yılı emlak vergi değeri, yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde11,865 (on bir virgül sekiz yüz altmış beş) oranında artırılarak uygulanıyor.

Vergi oranları ise arazilerde ve meskenlerde binde bir, diğer binalarda binde iki ve arsalarda ise binde üçtür. Bu oranlar, büyük şehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde yüzde 100 artırımlı uygulanır.

Büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşen ve tüzel kişiliği kaldırılan köylerde ise emlak vergisi tahsili 2022 yılı sonuna kadar ertelendi…

İMAR BARIŞI BAŞVURUSU

“Mevcut binalara ilaveler yapılması, kullanılış tarzının değişmesi gibi hususlarda yılın sonuna kadar bildirimde bulunulur.

Yılın son 3 ayında değişiklik olmuşsa değişikliği takip eden 3 ay içinde bildirim yapılır.” dedi.

YENİ İNŞA EDİLEN BİNA

“Yeni inşa edilen bina veya binaların vergisi, arsasının (veya arsa payının) vergisinden az olamıyor.

Bu uygulama binaların inşalarının sona erdiği yılı takip eden yıldan itibaren dört yıl uygulanıyor.” dedi.

TAPU KÜTÜĞÜ

Tapu kütüğü korunması gerekli taşınmaz kültür varlığıdır. Ancak, büyükşehir belediyesi sınırları içinde yer alan ve ticari faaliyetlerde kullanılanlar için emlak vergisini yarısına bu muafiyet uygulanmıyor.

Yapılanma yasağına aykırı olarak tesis edilen yapılar ve eklentileri bulunan taşınmaz kültür varlıkları yıkılıncaya veya aykırılıklar giderilinceye kadar ise muafiyetten faydalanamıyor.” dedi.

TASARRUFU KISITLANAN BİNA, ARSA VE ARAZİ

“İmar planlarında, resmi yapılara ve umumi hizmetlere ayrılmış olması sebebiyle üzerinde inşaat yapılmasına izin verilmeyen arsalar ile esaslı değişiklik ve ilaveler yapılmasına izin verilmeyen binaların tasarrufu kısıtlanmış sayılır.

Kısıtlama, ilgili arsa veya binanın bulunduğu alan imar programına alınıncaya kadar devam eder.” dedi…

EMLAK VERGİSİNDEN MUAF OLANLAR

“Hiçbir geliri olmayanlar, gelirleri sadece kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar ayrıca gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olması halinde emlak vergisinden muaftır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir