Ekonomi

2019 Malulen Emeklilik Şartları Neler? Nasıl Malulen Emekli Olunur?

Sağlık sorunları nedeniyle emekli olan kişilere malulen emekli denilmektedir ve eğer hastalıklarınızdan dolayı çalışmakta güçlük çektiğiniz durumlarda malulen emekli olabilme hakkınız bulunmaktadır.

Ancak malulen emekli olmak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yayımlanan yönetmelik içerisinde bu şartlar yer almaktadır.

Ayrıca bu şartlara göre malulen emekli olmak için hastalık derecesinin yüzde 60 engelli olması ispat edilmek zorundadır.

NASIL MALULEN EMEKLİ OLUNUR?

Malulen emeklilik şartları arasında yüzde oranında engelli olduğunuzu sağlık kuruluşu raporu ile ispat etmeniz gerekmektedir.

Bunun yanı sıra rahatsızlığınızın işe başladıktan sonra gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Hastalığınız işe girişinizden önce veya sonra doğuştan geliyorsa malulen emekli olamamaktasınız.

1800 gün emeklilik priminizi doldurmanız gerekmektedir ve 10 yıllık sigortalı olduğunuz süreyi bildirmeniz talep edilmektedir.

2019 Malulen Emeklilik Şartları Neler? Nasıl Malulen Emekli Olunur?

MALULEN EMEKLİ OLMA ŞARTI NELERDİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından malulen emekli olma şartları açıklandı ve bu şartlar ise şöyle;

1- En az on yıldır sigortalı olması ve toplam olarak 1800 gün uzun vadeli sigorta kolları primi ödemesi, başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olduğuna karar verilmiş ise sigortalılık süresi şartı aranmaksızın  1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması,

2- Maluliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrılması, faaliyetine son vermesi ve görevinden ayrılması,

3- Hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanların ise kendi sigortalılığı nedeniyle Kuruma genel sağlık sigortası primi dâhil, prim ve prime ilişkin borcu olmaması

4- Kuruma yazılı dilekçe ile başvurması gerekmektedir.

2019 Malulen Emeklilik Şartları Neler? Nasıl Malulen Emekli Olunur?

MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Malulen emekli olmak isteyenler sigortalı veya sigortalının işvereni, maluliyet durumunun tespiti için sigortalının bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine yazılı olarak  başvuru yapmak zorundadır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir