Gündem

50 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri Ele Geçirildi! Operasyonla 3 Kişi Yakalandı!

Ankara Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipler tarafından GSM şirketlerinden birinden verilen alındığı tespit edildi.

Yapılan kapsamlı araştırmalara göre Ahmet Yıldız (34), Emine Yıldız (32) ve Mehmet Ali Sert (19) olduğu belirtilen 3 kişinin izine ulaşıldı ve 50 milyon kişinin kimlik bilgilerini ele geçirip satış yapan 3 kişi yakalandı

50 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri Ele Geçirildi! Operasyonla 3 Kişi Yakalandı!

Telefon bayisi işletmeciliği yapan Ahmet Yıldız’ın kurumsal şifre sayesinde GSM şirketinin altyapısına ulaştığı belirtildi ve yasa dışı yollarla yaklaşık 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerini ele geçirdi.

Operasyon için hazırlık yapan ekipler Ahmet Yıldız ve çalışanı Emine Yıldız’ı Ankara’da gözaltına aldı ve diğer yandan Mehmet Ali Sert’in Antalya’ya kaçtığı belirlenince Antalya’da lüks bir otelde konaklayan Mehmet Ali Sert’in kıskıvrak yakalandı.

Zanlıların ev ve iş yerlerinde düzenlenen aramalarda ise 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin bulunduğu çok sayıda harddisk, laptop, flash bellek ve materyal bulundu.

50 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri Ele Geçirildi! Operasyonla 3 Kişi Yakalandı!

Ele geçirilen kimlik bilgilerinin ise ara karşılığında sahte kimlik üreten, aynı zamanda banka ve kredi kartı dolandırıcılığı yapanlara satıldığı belirtildi.

Zanlıların ayrıca TÜVTÜRK ve E-Devlet gibi kurumlara ait sahte siteler oluşturarak ‘phishing’ yöntemiyle çok sayıda vatandaşa tuzak kurduğu ifade edildi..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir