Gündem

ABD'den Türkiye'ye S-400 misillemesi: ABD'den YPG'ye 200 TIR silah ve zırhlı araç!

Amerika Birlekiş Devletleri, bugün YPG’nin de içerisinde bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) silah ve araçlardan oluşan 200 TIR’lık bir yardım konvoyu gönderdi.

“ABD bize yardım etmeye devam edecektir”

İsminin açıklanmasını istemeyen DSG yetkilisi konuyla ilgili şunları söyledi:

“ABD, bize ağır silah ve ile zırhlı araçlar ile pikap araçlar gönderdi. Ayrıca, yeni askeri üslerin inşasında kullanılmak üzere beton bloklar da gönderildi. ABD, Deyr er Zor ve Haseke bölgelerinde yeni üsler kuracak. Sevkiyat, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin kontrolündeki Semalka Sınır Kapısı’ndan yapıldı. Oradan da tırlarla Kobani bölgesindeki DSG merkezlerine bırakıldı. ABD bize yardım etmeye devam edecektir.”

Türkiye ile ABD arasında silah krizi

Diğer yandan ABD ile Türkiye arasında yapılan güvenli bölge görüşmelerinin en önemli gündem maddelerinden birisi de DSG’ye verilen silahlar konusuydu. Türkiye, ABD’nin DSG’ye verdiği silahların kendisine karşı kullanabileceği kaygısıyla silahların verilmesini bir tehdit unsuru olarak değerlendiriyor. ABD ise, YPG’nin de içinde yer aldığı oluşumlara ağır silah ve araçlardan oluşan yardım konvoyları göndermeyi sürdürüyor. Türkiye, YPG’yi, PKK’nın Suriye’deki uzantısı olarak görüyor ve bu yapıyla ilişkili DSG gibi örgütlerin de ‘terör örgütü’ olarak kabul edilmesini istiyor. Ancak, Başta ABD olmak üzere Batılı güçler, Ankara’nın bu tezini kabul etmiyor. Ankara, ayrıca YPG’ye silah verilmesine de sert bir şekilde karşı çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir