Gündem

KYK Borçları Silinecek Mi? İYİ Parti'den KYK Borçlarının Silinmesine Yönelik Soru Önergesi

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Şenol Sunat, milyonlarca öğrenciyi ve üniversite mezununu ilgilendiren KYK borçları ile ilgili TBMM’ye bir soru önergesi verdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması için verilen soru önergesinde şu ifadeler yer aldı.

Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yükseköğrenim öğrencilerine sağlanan geri ödemeli kredilerin tahsilinde bazı mağduriyetler yaşanmaktadır. Bilindiği üzere öğrencilerimiz mezun olduktan sonra işe başlamaları halinde kredi borçları maaşlarından kesilmekte, 2 yıl sonra işe girememeleri halinde ise kredi borçlarına faiz uygulanmaktadır.

Bugün ülkemizdeki gerçek işsizlik oranı yüzde 20’lerdedir. Üniversite mezunları yıllarca iş bulamamakta ve aldıkları krediler yıllar itibariyle katlanmaktadır.

Kısaca devletimiz tahsilli gençlerimize yaratamadığı gibi bir de borçlarını artırarak hayatlarını daha da zorlaştırmaktadır.

İş bulamayan üniveersite mezunu öğrencilerimizin kredi borcuna ilave dilen faiz uygulamasından bir an önce vazgeçilmesi ve mevcut borçların ödenmesi süreçlerinde kolaylık sağlanması önem arz etmektedir.

Bu çerçevede:

Mezun olduktan sonra iki yıl boyunca işe giremeyen ve borçlarına faiz uygulanan öğrencilerimizin sayısı kaçtır?

Bahse konu öğrencilerin toplam borçları ne kadardır?Mezun öğrencilerin borçlarının hafifletilmesi yönünde herhangi bir çalışma yürütülmekte midir? 

Bir Yorum

 1. Okuyoruz borçla harçla mezun olduk garsonluk dahı olsa çalışırım modundan bulaşık yıkamaya razıyım iş olsun diyorsun ama iş yok ve bu durum birde kyk borçlarını hatırlatır söyler misiniz binlerce verginin affedilmesi kolay iken bizim kyk borçlarımız silinemiyor sonra atanamayan gençler intaar eder o borç silinir siz silmeyen yetkililerde vicdanınızla baş başa kalırsınız tabi umursarsanız…

 2. Üniversiteden mezun olalı 2 yıl oldu ve önümüzdeki ay ödemeler başlıyor ve ben iş bulamadım. Ertelemeyi talep ettim ve 17 bin olan borc 21 bin oldu. 4 lira koydular üzerine. 1 yıllık erteleme de. Bunu insanlığın neresine sığdırıyorsunuz? Zulüm bu. Vicdansızlık. FesubhanAllah!

 3. Normal şartlarda hayatını zor durumda kurabilen bir birey okulu bitirdikten sonra bu şartlarda nasıl krediyi ödeyebilir ki akıl var mantık var

 4. Ben krediyi gelecekte iş sahibi olup olmayacağımı kestiremediğim için, ihtiyacım da olduğu halde almadım. Borçlar silinirse bana haksızlık olur. Borçlu arkadalar için ise faiz uygulanmasa ve erteleme hakkı genişletilse uygun olucaktır.

 5. Ülkemizin geleceği olan gençlerimizden, devletimiz verdiği krediyi ticari kredi gibi faiz uygulayıp geri alması çok normal. (Zira gençler bu parayı zevki sefa için aldı.) Esnafın vergileri af olur, esnafımıza faizsiz krediler verilir, hatta kosgep gibi kuruluşlar tarafından hibeler verilir. Ama üniversite gençliği bu ülkenin geleceği değildir. Aldığı kredi üzerinden Tüfe faizi mezun olur olmaz hemen uygulanır. 2 yıl sonra işe mi giremedim, bana ne kardeşim girseydin der ve ödeme yapamadıysan da Tüfe faizini koyar icra takibi de başlatılır. (İşsizliğinden dolayı müracaata bulup ödemeyi ertelemek istersen lütfedip icra takibi yapmazlar anasayfa Tufe'den vazgeçmezler. Padişahım çok yaşa…..

 6. Ben bitirdim çok şükür kurtuldum inşAllah silinir gerçekten bunaltıyor insanı Allah yardımcınız olsun

 7. Zevki sefa için aldığını nereden biliyorsun herkesi aynı kefeye koyuyorsun insanlar ne zorlukla okumaya çalışıyor bihabersin gelmiş yorum yapmışsın

 8. Ben yurtta kalırken suriyelilerde vardı onlara hem yurt hem burs çıkmıştı banada krediyle yurt okuyabilmek için mecburen kredi çektim şimdi okuduğumuz bölümden 1 yıldır atama yapılmadı bide kocaman borç kaldı nasıl ödiycem bu borcu ben ulan bi mülteci kadar değerimiz yok

 9. Suriyelilere Yedirdiğiniz Parayı Kendi Milletinizin Öğrencilerine Verseydiniz Bu Kadar Konuşulmazdı Bu Konular Bizim Devlet Başındaki İnsanlar Kendilerinden Başkalarını Düşünmezler..!

 10. Bence önce bu kredi borçlarını bizden alacaklarına Suriyelilere hakkımızı rızkımızı vermesinler

 11. Bence önce bu kredi borçlarını bizden alacaklarına Suriyelilere hakkımızı rızkımızı vermesinlerde bizde değerini bilelim bı Suriyeli kadar da değerimizde yoksa bu ülkenin vatandaşıyım lafınının arkası biraz boş oluyor kusura bakmayın da.

 12. Senin gibi piç kuruları dışarıdan boş boş yavrum yapar orospu evladı sen 500 lirayla 1 ay geçinebilir misin geçinmeye çalışan Bi dünya öğrenci var piçin evladı ananı kuzını sike sike para kazanmıyor diye böyle oluyo zaten

 13. Aslında o para tam olarak hayatta kalınsın ya da zevk sefa için verilmiyor. Sadece gençler yanlış değerlendiriyor.

  En basitinden herkesin sevdiği bölümde okuduğunu varsayarsak; o para ile araştırma yapabilir, alanınızla ilgili akademik kitap yazabilir, proje üretebilir, proje için fonlayabilirsiniz ya da yurt dışına gidip, orada iş bulup; burada akademik merkez inşaa edebilirsiniz. Size tanınan bu hak ile yurt dışına gitmeniz gayet mümkün. Orda iş bulduğunuzda burda ödersiniz.

  Tabi dil öğrenmeniz ve alanınızda iyi eğitimli ve kendini geliştirmiş olmanız gerekiyor. İlkokul ve lisede okuldan sonra bir meslek üzerine kursa/işe girip, meslek öğrenmeniz durumunda yurt dışında kolayca iş bulabilirsiniz. yurt dışına o parayla gayet tabi gidebilir ve borcu çabucak ödersiniz. Yani silah sizin elinizde hedefleriniz ne kadar uzakta olursa olsun, hedefi ıskalamazsanız, iyi nişancı olabilirsiniz. Silâhı nasıl kullanacağınızı iyi bilin yeterli. Saygılar..

  İnstagram: hoflicher_soldat

 14. Sacma sapan konuşmayın akıl var mantik var madem öyle kredi verdiği herkesi çalıştirsin alsin calistirmiyorda zaten para olsa kimse kredi almazdi bir iki salak cikmis sacma sapan konusmayin yok ben almadim haksizlik olurmus insan olamazsin sen ..

 15. Kredi kartı borcu silinmeli onlarca holding, şirket,zenginlerin borçları silindi neden gariban borcu silinmiyor.

 16. Kredi kartı borcu silinmeli onlarca holding, şirket,zenginlerin borçları silindi neden gariban borcu silinmiyor.

 17. Kredi kartı borcu silinmeli onlarca holding, şirket,zenginlerin borçları silindi neden gariban borcu silinmiyor.

 18. Kredi kartı borcu silinmeli onlarca holding, şirket,zenginlerin borçları silindi neden gariban borcu silinmiyor.

 19. Allah rızası için ya öğrenciyiz artık silinsin onu düşünmekten napacağımızı şaşırdık öğrenciyken borç sahibi olduk zulüm bu

 20. Babam olmadığı halde bana kredi çıktı. Babası olanlara durumu iyi olanlara ise burs çıktı adalet bunun neresinde? İş yok güç yok 9.600tl borç var faiz koyuyorlar ertelesen. Bazı arkadaşlar keyfine harcadı demiş okurken ne yiyip ne içicez nerde yatıp uyucaz yurtlar apartlar 450 500 tldi benim zamanımda verdiği kredi ise 400 ona rağmen zor yetiyordu. İnşall biran önce bi düzenleme gelir yada silerler borçla yaşamak istemiyorum.

 21. Okuyup mezun olursun borçlu mezun olursub evlenirsin borçlu evlenirsin iş kurarsın borçlu borçlu insanı boğazına kadar borca sokup mutlu olması beklenmektedir.

 22. Oglumunda kiziminda borcu var emekli maaşıyla ikisinede yetisemiyorum hic olmazsa faizi dilinde usandım valla 10 yıldır .bir taksidi geciktirsem hakkımız kayboluyor bunca zengini kayirirken gariplerin sırtına bunca yük neden ben Allah'ın adaletine sığınmış biriyim bunca işsiz gence yazık

 23. Ya iş garantisi verin ya da borcu silin. Ya biraz insaf yatlarda katlarda yatanlara her imkan var fakire fukaraya hiçbir hak yok. Öğrenciyim annem babam yok kendi ayaklarımın usdunde durmaya çalışıyorum. Edebiyat okuyorum atanmam zor olcak olunca borca giricem ya Allah'a havale ediyorum artık

 24. Ben de bir anneyi kizim iki uni mezunu asgari ucretle borginx de calisiyor ogretmen lisansi var atama yok turizm diplamasi vat sezonluk is var. Benim de bir gelirim yok kizim.banada bakiyor.asgari ucretle kira elkt su v.s simdi birde bu odeme basliyacak. Peki biz ne yiyip icelim soylermisiniz. Okudugum yorumlarin cogunda suriyelilere karsi yazilar evt cok hakli herkez bizdemi vatanimizi satsaydik kacsaydik onlar gibi degerli olurduk.ev kiralari elkt su v.s masraflari yok okul larda. Her yer acik isdesen gani yardim desen bolboll.peki biz kimiz budevletin evladi deilmiyizneden bize bu eziyet cefa. Sonra catilardan atlamaya kalkanlar suçluuyor. Biz cocoklarimizi bunun icinmi okuttuk.

 25. Kimse keyfi icin kredi cekmiyor bilip bilmeden yorum yapılmasn okuduk borclandk üstüne bide iş yok işsiziz nasıl ödiyecez çoğu borclarn vergilerin vs affı oluyo üstelik onlar yaşamş görmüş ödeyebilirlerken daha yeni hayatını kurcak genclerin desteklenmesi gereken yerde borçlanyolar duruma göre bakılıp neden geri ödemeli veriliyo onuda anlamş degilim cok iyi olsak paramz bol olsa başvurmazdk siz bize veriyosunuz sonra da ister sürunun istersenizde ne yapyosanz yapın bu parayı ödeyin diyosunuz bide faizi var vicdan ya gercekten …. zor durumda olanlar düşünülmeli lütfen ben şahsi adima diyorum af olmasını cok istiyorum zor durumdaym ve onumüzdeki ay başlyo ne yapacagmı şaşrmş durundaym ve eminim benim gibi binlercesi var sizden rica ediyorum af gelsin …

 26. İş garantisi veriyorsanız silmeyin. Mademki ülkemizde iş garantisi yok ve sosyal devlet ilkesi gereği tüm öğrencilerin kyk borcu silinmelidir. Yazıktır, günahtır bu ülkenin gelecek neslini mutsuz etmeyelim.

 27. Milletvekili maaşlarına zama gelince herkes elini kaldırır. Nasıl ki seçim arifesinde halk elini kaldırıp alkış tutuyorsa bu da o şekil. Oy veren vatandaşlar sadece şecim günü kıymetlidir . Beddua da etmiyorum küfür de . Allah a havale ediyorum eğer öbür tarafta adalet varsa çok memnun olurum

 28. İlk defa ülkemiz gençleri için yararlı bir iş yapın da silin şu borçları gençlerimizin zaten durumu iyi olsaydi bu kredi işine bulaşmazdı

 29. İlk defa ülkemiz gençleri için yararlı bir iş yapın da silin şu borçları gençlerimizin zaten durumu iyi olsaydi bu kredi işine bulaşmazdı

 30. Ne okuttunuz ne atadınız ne huzur verdiniz ne Saadet. Hepimiz lisans mezunu asgari ucrete bile is bulamıyoruz. Uzerine birde yapılandırma bilmem ne faizi eklediniz. Şimdide ödeyin diye issiz insanları borca maruz bırakıyoraunuz. Bizimle aynı derdi cekmeyecekseniz istifa edin. Ya da rezil ettigini gibi rezil olun. O borçlar bizim deil sizin yonetemeyisinizin borcudur.

 31. @serkan konuk adam ironi yapmış ironi şunu anlamaktan bihaber sin kalkmış birde eleştiriyorsun yahu

 32. @serkan konuk adam ironi yapmış ironi şunu anlamaktan bihaber sin kalkmış birde eleştiriyorsun yahu

 33. @serkan konuk adam ironi yapmış ironi şunu anlamaktan bihaber sin kalkmış birde eleştiriyorsun yahu

 34. Kendi ülkemizde mülteci olduk turist gibi geziniyoruz devletimiz sagolsun suriyelilere iyi yedirdiği için kendi milletini unutuverdi issiz genclerden para almakta bize yakisir zaten

 35. O borç türk öğrencilerin değilde suriyeli öğrencilerin olsaydı kesin silinirdi gerçi suriyeliler 1200 tl burs alıyor onlar üniverstedeyken nerde bi terörist vatan hayini dediğimiz varsa hepsi burs alıyordu oda ayrı mesele.

 36. Evet ya ne olur silin ya iş Yok birde borç düşünmeyelim. Ha iş verin paşa paşa odeyelim problem yok ama iş yoksa da şu borç da olmasın

 37. Bende kredi aldım ve mecbur olduğum için aldım 4 kız kardeşiz ve 3 müzde okuyoruz babam fabrikaya gidiyordu 3 okuyan çocuk ve evde olduğu için para yetmiyordu annemde ev hanımı bana ve kardeşimede kredi cıktı ve ikimizde kredi aldik mecbur olmasak almak istemedik fakat almak zorunda kaldığımız için aldik kredi borçlarının silinmesini istiyoruz

 38. Bende kredi aldım ve mecbur olduğum için aldım 4 kız kardeşiz ve 3 müzde okuyoruz babam fabrikaya gidiyordu 3 okuyan çocuk ve evde olduğu için para yetmiyordu annemde ev hanımı bana ve kardeşimede kredi cıktı ve ikimizde kredi aldik mecbur olmasak almak istemedik fakat almak zorunda kaldığımız için aldik kredi borçlarının silinmesini istiyoruz

 39. Mezun olduktan sonra iş bulma konosunda bu kadar endiselenirken bı de KYK Kredi borçlarının geri ödenmesi var.hayir anlamadığım nokta şu kendi adıma konusuyum bana devletten ne kredi ne de bir burs çıktı ama bu ülkenin vatandaşı olmayan afganistanli arkadaşıma hem yurt hem de burs cikti. Gel gör ki gene mağdur taraf kimliğinde TC vatandaşı yazan bizleriz. Bı de sanki aldığım burs ya da krediyi başka ülke ekonomisine katkı sağlıyor gene ülke ekonomisine kazandırıyoruz gerek bimden aldığım makarna ,gerek kırtasiye den aldığımiz kitap ,cektirdigimiz fotokopiler vb hep ülke ekonomisine katkı sağlıyor artık devlet bu saçma uygulamayı kaldırıp üniversite okuyan herkesin bursu hakettiği kararına varsın gerçekten artık o kadar can sıkıntısı olmaya başladı ki bunaliyoruzzzz.

 40. Mezun olduktan sonra iş bulma konosunda bu kadar endiselenirken bı de KYK Kredi borçlarının geri ödenmesi var.hayir anlamadığım nokta şu kendi adıma konusuyum bana devletten ne kredi ne de bir burs çıktı ama bu ülkenin vatandaşı olmayan afganistanli arkadaşıma hem yurt hem de burs cikti. Gel gör ki gene mağdur taraf kimliğinde TC vatandaşı yazan bizleriz.

 41. Mezun olduktan sonra iş bulma konosunda bu kadar endiselenirken bı de KYK Kredi borçlarının geri ödenmesi var.hayir anlamadığım nokta şu kendi adıma konusuyum bana devletten ne kredi ne de bir burs çıktı ama bu ülkenin vatandaşı

 42. GREETINGS, bayanlar baylar benim adım Bay Thomas Walters, yasal biriyim Özel bir kredi şirketi sahibiyim ve firmam borç alandan aylık taksitle% 3 düşük faizli borç veriyor, içinde bulundukları firmaya borç veriyoruz maddi ihtiyaç ve ayrıca, ihtiyacı olan kişilere ve ayrıca ödenmesi için yardıma ihtiyacı olan kişilere de borç veriyoruz. Faturalarını, kiralarını, evlerini, araçlarını ve yatırımlarını ve diğer yararlı yollarını satın alıyor. Ayrıca Bankalar, Firmalar, Endüstriler ve kararlaştırılan zamanda geri dönebilecek diğer önemli derneklere borç veriyoruz. Kötü bir krediniz varsa veya faturaları ödemek ya da bir yatırım ve herhangi bir kârlı yoldan fon sağlamak için paraya ihtiyacınız varsa? Korkma çünkü kredi almak için doğru ve mükemmel yer burası. Lisanslı borç veren borçluyuz ve kısa / uzun vadeli borç veriyoruz. Hızlı onay,% 100 garantili e-posta yoluyla bize ulaşın: walterthomas4440@gmail.com

  İletişim E-posta: walterthomas4440@gmail.com

  Saygılarımla
  Bay Thomas Walters

 43. Selamlar Gibi herhangi bir nedenden dolayı bir kredi veya fon ihtiyacınız var mı?

  a) Bireysel Kredi, İşletme Genişletme,
  b) İşe Başlama, Eğitim,
  c) Borç Konsolidasyonu
  d) Zor Para Kredileri veya herhangi bir şey için borçlanma?

  Bu, e-posta yoluyla iletişim kurmanız durumunda ihtiyacınız olan fonları elde etmek için size gerçek bir şans verir: walterthomas4440@gmail.com% 3'lük düşük faizli kredi sunuyoruz ve borç konsolidasyonu kredileri, risk sermayesi, işletme kredileri gibi kişisel krediler sunuyoruz eğitim kredileri, ev kredileri ve bir Otomobil veya Ev satın almak için kredi, ancak yöntemimiz size gerekli kredi miktarını ve ayrıca ödeyebileceğiniz süreyi belirtme şansı sunar. Bu, e-posta yoluyla iletişim kurmanız durumunda size ihtiyacınız olan parayı alma konusunda gerçek bir şans sağlar: walterthomas4440@gmail.com

  Saygılarımla
  Walter Thomas

 44. Madem eğitime ögretime o kadar önem veriyorsunuz bunuda düşünmeniz gerekir borcsuz bi eğitim ögretim istiyoruz silinsin borclar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir