Gündem

Seçim Barajı Artık %7 mi?

AK Parti, Siyasi Partiler ve Seçim yasalarını değişimi ile ilgili kararlar alma aşamasında.  
%10 olan Seçim Barajının %7 Olması Söz Konusu

Bu durumda Adalet Bakanlığı ile AK Parti Genel Merkezi’ndeki hukukçular iki ayrı çalışma başlattı. Hükümet programında da yer alan Siyasi Partiler ve Seçim Yasası değişikleri ile 12 Eylül darbesinin kalıntıları temizlenmiş olacak. AKP Genel Merkez bünyesinde hukukçulardan oluşan bir komisyon oluşturdu, her iki yasa için eksik yönlerini tespit edilmesi için uğraşılıyor.

Bunların yapılabilmesi için öncelikle seçimler sırasında yaşanan problemlerin giderilmesi gerekiyor ve Yüksek Seçim Kurulu’nun isteklerinin de içerisinde yer aldığı bir çalışma yürütmektedir. Bahsedilen çalışmalar bittiğinde hazırlanmış olan taslaklar, nisan ayı içinde kamuoyu görüşüne sunulacak.

Seçim barajında değişim söz konusu:
Türkiye’nin uzun süredir tartışma konusu olan seçim barajının düşürülmesi konusu da bu kapsamda gündeme gelmiş olacak. Hazırlanmış olan taslak ile % 10’luk olan seçim barajının % 7-8’e düşürülmesi söz konusu. Seçim sistemin de değişimin planlandığı çalışma kapsamı içerisinde AKP, daraltılmış bölge modeli üzerinde yoğunlaşıyor.

Daraltılmış bölge seçim sistemi üzerinde karar alınırsa, bir seçim bölgesi içerisinde en çok 5 veya 6 milletvekili olacak. Bu durumda 5’in üzerinde milletvekili çıkartan illerin birden fazla seçim çevresine bölünmesi gündeme gelecektir.

Seçmenin oyu boşa gitmeyecek
Siyasi partilere üyelikte de bazı yeni adımlar atılması söz konusu. Bir kişi birden fazla partiye üye olmuş gözüküyor ise, en son hangi partiye üye olmuş ise o geçerli olacak.Oy verme işlemi sırasında yaşanan problemler için de  çözüm önerileri getirilecek.

Dikkate alındığında öncelikle muhtarlık seçimlerinde kullanılan zarflar ile belediye seçimleri için kullanılan zarfların karışmasından dolayı geçersiz oylara çözüm bulunması planlanıyor.

AK Parti yetkilileri seçmenler için “Seçmen iki ayrı oy pusulasını tek zarfa koymuşsa bu geçersiz sayılmayacak. O zarf hangi seçime aitse, yani muhtarlık zarfı ise muhtarlık pusulası, belediye başkanlığı seçimi ise belediye seçimi pusulası olarak kabul edilecek. Belediye başkanlığı seçimi zarfına yanlışlıkla muhtar pusulası da konulmuşsa muhtarlık için atılan oy geçersiz sayılacak. Belediye başkanlığı seçimi ise geçerli olacak. Böylece, tek zarf içinde iki ayrı pusula çıksa da seçmenin oyu boşa gitmeyecek” açıklamasında bulundu.