Ekonomi

Merkez Bankası’nın yedek paraları bütçe açığına harcanacak! Yüzde 50 yeni ek vergiler yolda!

Son zamanlarda çıkan ekonomi haberleri hem can hem kemer sıkıcı olmaya başladı. Bugün, Reuters haber ajansı tarafından Merkez Bankası Yedek paraları hakkında ve yüzde 50 yeni ek vergilerin geleceği yönünde iddialar ortaya atıldı. Reuters tarafından yapılan iddialara göre İktidar, büyüyen bütçe açıklarını kapatmak için farklı yollara başvuruyor.

Reuters haber ajansı Türkiye’de hükümetin, Merkez Bankası’nın 46 milyar TL değerindeki yedek parasının bütçeye aktarılması için bir yasal düzenlemeyi gündeme getirmeye hazırlandığını duyurdu.

YÜZDE 225 ARTIŞ GÖSTEREN BÜTÇE AÇIĞI

Reuters’a konuşan bir Maliye yetkilisi ve üç farklı kaynak, yılın ilk beş ayında yüzde 225 artış gösteren bütçe açığını kapatmak için bu planın hazırlandığını belirtti.

Reuters’in haberine göre Maliye Bakanlığı’nın teklifinin önümüzdeki haftalarda Meclis’e gelerek, yasalaşması bekleniyor.

Reuters Mayıs ayında yayınladığı haberinde Hazine’nin bu yönde bir hamle yapabileceğini duyurmuştu. Ancak bu plan, Merkez Bankası’nın krizler karşısında güçsüzleştireceği endişesiyle rafa kaldırılmıştı.

Merkez Bankası’nın yedek parası, sıra dışı durumlara karşı kardan ayrılan para ile oluşturuluyor. Türk basınında çıkan haberlerde karın yüzde 20’sinden ayrılan yedek paranın yeni düzenleme ile yüzde 6’ya düşürüleceği belirtiliyor.

Kaynak arayışı içerisinde olan hükümetin vergi önlemleri hazırlığı içerisinde olduğu da belirtiliyor. Reuters bu önlemler arasında yıllık geliri 1 milyon TL’yi aşanlara yaklaşık yüzde 50’yi bulan bantta yeni bir gelir vergisinin koyulmasının yer aldığı bilgisi Reuters’in haberinde yer alıyor.

EKONOMİSTLER YEDEK AKÇE HAMLESİNE NASIL BAKIYOR?

Merkez Bankası’nın yedek paraları bütçe açığına harcanacak! Yüzde 50 yeni ek vergiler yolda!

Yedek paranın bütçeye aktarılacağı iddiasına ekonomistlerden tepki geldi. Uğur Gürses, sosyal medyada paylaştığı mesajında, iktidarın İstanbul seçimleri sonrası “maceracı yollara kayabileceği” uyarısında bulundu.

Merkez Bankası’nın yedek paraları bütçe açığına harcanacak! Yüzde 50 yeni ek vergiler yolda!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Anlaşılan bu sayfa solculara ait şimdi memleketi düşünür oldunuz hainler gezide hendek cukurunda ülkeye verdiğiniz zararın haddibhesabi yok utanmadan birde habermi yapiyorsunuz

  2. Kamu personel olmaktan çıktınız kara propaganda ajanı oldunuz. .adam gibi işler yapınız. .herkes siyaseti de öğrendi milliyetçiliği de. ..

  3. Ayıptır günahtır milletvekili maaşlarını yarıya düşürse
    Ler ekonomiye çök faydası olur düşüncesindeyim.aksi takdirde yunanın başına gelenden fazlası bizim başımıza gelebilir. Yunanın yanında avrupa var bizi kim kurtarır bilemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir