Ekonomi

Primi Yetmeyenler Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) Paralarını Toplu İade Alabilirler!

Milyonlarca çalışan emekli olabilmek için belirli gün sayısında prim ödemek zorundadır ve yaş şartına uygun olmalıdır. Ancak bazı sigortalı vatandaşlarımız çalışmak için yeterli imkanı bulamadığından dolayı prim günlerini dolduramamakta.

Bu nedenle emekli olmak için askerlik, doğum borçlanması gibi imkanlar sağlanmaktadır. Bütün haklara rağmen emeklilik şartlarını tamamlayamayan pek çok vatandaş bulunmaktadır ve bu vatandaşların çalışma imkanları bulunmuyorsa bile ödedikleri primleri boşa gitmeyecektir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primleri toplu olarak sigortalı vatandaşlara iade etmektedir. Bu iade hizmeti memurlarda kesenek iadesi olarak uygulanmaktadır ve toplu parayı almak için bazı şartlara uygun olmak zorunludur.

SGK’DAN TOPLU PARA NASIL İADE ALINIR?

Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) toplu para almak isteyenlerin 2 şartı yerine getirmesi zorunludur.

Bu şartlar ise;

1- Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak veya kendi işini yapıyor olmamak.

2- Erkekler için 25 ve kadınlar için 20 yaş şartını tamamlamış olmak.

Ayrıca bu şartlara uygun olanlar gereken primlerini tamamlamalarsa emekli olacaktır. Ancak prim eksik ve tamamlama imkanı yoksa bu para iade olarak SGK’dan alınabilecektir.

Sigortalı kişinin vefat etmesi durumunda mirasçıları parayı alabilecektir ancak kanuni mirasçılarının ölüm aylığı, dul ve yetim aylığı maaşı alıyor olmaması gerekiyor.

TOPLU PARA ALMAK İÇİN SGK’YA NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) toplu para almak isteyenler dilekçe ile başvuru yapmak zorundadır.

Bu nedenle SGK’dan toplu para iadesi almak isteyenler kendisine en yakın SGK il müdürlüğüne giderek taleplerini dile getirebilir ve yardım alabilir..

Bir Yorum

  1. Merhabalr babam prim gün sayısı tam fakat gün eksiği var nasıl emekli olabilir 3 600 günden

  2. Merhaba. 41 yaşındayım 1200 civarı sigorta pirimim var 2003 girişim var çalışmıyorum .kaç yaşın pirim parası alabilirim ve alacağım miktar nedir bilgi verirswniz sevinirim.

  3. Teşekkürler 1973 doğumluyum sigorta başlangıç tarihim 03/01/1990 pirim günüm 1100 ve tamamlama ihtimalim yok

  4. Teşekkürler 1973 doğumluyum sigorta başlangıç tarihim 03/01/1990 pirim günüm 1100 ve tamamlama ihtimalim yok toplu primlerimi alabilirmiyim

  5. ASKERLIGI YAPANLAR EMEKLILIGI SAYDIRMAK ICIN NEDEN 7 VEYA 8000 TL ODESIN.BU HAKSIZLIK.SECIM ONCESI MHP PARA ODEMEDEN ASKERLIK HIZMETI SSK GUNUNE SAYILACAK DEMISTI.BU SOZDE YERINE GETIRILMEDI.BU ADALETSIZ BIR KANUN.BILSEYDIK BEDELLI YAPARDIK ASKERLIGI.CUNKI BEDELLI ILE AYNI DEGER ODUYORUZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir