Gündem

Libya ulusal ordusu resmen Türkiye’ye karşı savaş ilan etti!

Libya’nın doğusunu kontrol eden Libya ulusal ordusu resmen Türkiye’ye savaş ilan etti!

Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu (LUO), hava savunma sistemlerinin Trablus’ta BM destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) ait bir insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı. Açıklamada, İHA’nın Türkiye’de üretildiği belirtildi.

Libya ulusal ordusu resmen Türkiye’ye karşı savaş ilan etti!

Halife Hafter’in sözcüsü Ahmed Mismari ise Türkiye’den başkent Trablus’a herhangi bir ticari uçuşa izin vermeyeceklerini söyledi. Mismari Türkiye’den Trablus’a inmek isteyen herhangi bir uçağın düşman olarak görüleceğini, aynı durumun Libya’daki limanlara yanaşmak isteyen gemiler için de geçerli olduğunu belirtti. Mismari, Libya Ulusal Ordusu’nun ülkedeki Türk askeri varlığını da hedef alacağını belirtti.

Hafter’e bağlı güçler Trablus’un kontrolünü ele geçirememiş ancak hava sahasında kontrolün büyük kısmını sağlamayı başarmıştı. Birçok kez de Trablus havalimanına saldırıda bulunmuştu.

Hafter güçleri Trablus’un güneydoğusundaki Tarhuna bölgesini elinde tutuyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Buna libya ulusal ordusu demek doğru değil. Hafter BAE-Suud-ABD-Israil-Mısır güdümünde bir kukla.
    Meşru hükümet bizim desteklediğimiz Trablus hükümetidir.

  2. hey libya sen ülkendeki bayanlarınıza ilişen ABD ve avrupa askerlerine savaş aç birde unutmadan yazayım aç karnını doyurdun bize savaş açman kaldı eski türkiye yok artık

  3. SENİN CÜRMÜN NE HADSİZ LİDYA TÜRKİYEYE SAVAŞ İLAN ETMEK
    TÜRKİYE GİRSE 1 SAAT İÇİNDE LİDYA DİYE BİŞEY KALMAZ.

  4. Bu vatan hainleri kendi vatanlarına sahip çıkamamış şimdide bize mi savaş açıyorlar. Pardon hangi ordjnhafa hangi güçle?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir