Gündem

Ali Babacan Ekonomi Bakanı mı olacak yoksa yeni parti mi kuracak?

 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün destek verdiği,  Ak Parti iktidarında bakanlıkta yapan eski Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Ali Babacan’ın genel başkanlığında yeni bir parti kurulacağı belirtilirken Babacan’ın  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğü bir süredir dillendirilmeye başlandı. Özellikle Babacan’ ın yakın bir süre içerisinde Ak Parti’ den ayrılacağını kamuoyuyla paylaşacağı da kulislerden gazetecilerin aktardığı bilgiler arasında. 

Son bir yılda yaşanan olumsuzluklar ve 23 haziran sonrası ortaya çıkan tablo sonrası önemli görevlerde bulunmus ama kenarda bekleyen küskün politikicaların bunu iyi bir zemin olarak gördüklerine dikkat çekiliyor. 

Yeni siyasi hareket kararını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da açıklayan Ali Babacan’ın parti kurmak için harekete geçme tarihi de kesinleşmiş. Yakınındakilerin aktardığına göre gelecek haftadan itibaren düğmeye basılacak. Burada dikkat çeken ise AK Parti’den ayrılma süreci… Kurucular Kurulu içinde olduğu için Ali Babacan açısından AK Parti’den istifa etmesi zorunluluk arz ediyor. Birlikte yola çıktığı Beşir Atalay, Nihat Ergün gibi diğer isimlerin de AK Parti’den istifalarının sıralı geleceği ifade ediliyor.

Ancak bunun yanında madalyonun bir başka yüzüne de bakmak gerekiyor. Bir anlamda bu kulis bilgileri toplumsal tepkinin ölçümlenmesi olarak da görülüyor. Siyasetteki karşılığı yüksek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında oluşturalacak böyle bir oluşumun ne kadar başarılı olacağı da bir başka tartışma konusu. Son bir yılda ekonomide yaşanan dalgalanmalar ve yaşanan olumsuz hava Ak Parti iktidarını oldukça yordu. Nitekim son gerçekleştirilen seçimde ortaya çıkan tablo da bunun bir tezahürü olarak siyaset bilimciler tarafından dillendiriliyor. Bu arada Ali Babacan ismi önplana çıkıyor. Babacan’ ın geçmişteki başarıları ve uluslararası ekonomi çevrelerinde gördüğü saygınlık  gözönüne alındığında ” Babacan tekrar Ekonomi Bakanı mı oluyor? ” sorusunu da sormamıza neden oluyor. Hulasa , siyaset çevreleri , Erdoğan- Babacan görüşmesini muhalif çevreler, küskünler açısından bakarak değerlendirse de, Babacan isminin  yakında Ekonomi Bakanı olarak görülmesi olasılığı da güçleniyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yok yok arınc gelmesin o adama çok bağırıyor. Niye daha çok yememden rahatsız oluyorsunuz diye millete etmediği hakaret kalmadı. Ahhh qocaman ahhh bu ne dünya hırsı…Seni toprak kabul etmeyecek. Bu siyonist akepe ve zihniyeti bu ülkenin başından gitmedikçe müslümanlara huzur yok.

  2. Aç tavuk kendini ambarda sanaarmiş size oymu verilirbe adam olaydınızda akpde kalaydınız ne sahdekarlık düşünüyorsunuz acaba Abdullah Gül terorüslerle zaten belli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir