Personel Alımı

Kılıçdaroğlu’ndan geçici, mevsimlik orman işçisi çalışma süresi hakkında flaş öneri!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün yaptığı gurup toplantısında, geçici, mevsimler orman işçilerinin çalışma süreleri hakkında bazı önerilerde bulundu. Kılıçdaroğlu, 6 ay çalışan mevsimlik orman işçilerinin, alım sözleşme şartlarında bu sürenin 4 ay daha fazla arttırılarak 10 aya çıkarılmasını ve bu şekli ile yaklaşık 6 bin 750 mevsimlik işçinin istihdamı yanı sıra aynı zamanda bu iş gücü ile orman yangınlarına daha hızlı müdahale edile bilineceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun konu ile ilgili yaptığı açıklamalar şöyle;

6 BİN 750 YENİ İSTİHDAM

Aramızda mevsimlik orman işçileri de var. Bunlar 5 ay 29 gün çalışıyorlar. Küçük paralar alıyorlar. Eğer Bakanlık isterse bunlar 9 ay 29 güne de çıkabiliyor, yani 4 ay daha fazla çalışabiliyorlar. Yaz ayları olduğu için, orman yangınları olduğunda acilen bunlar müdahale edecekler. Dolayısıyla geçici mevsimlik işçilere, orman işçilerine bu bağlamda ihtiyaç var var diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti;

2 BİN 750 KİŞİNİN MAAŞINI BEN ÖDEYECEĞİM

Şimdi 5 ay 29 gün doldu, Orman Genel Müdürlüğü bir yazı yazıyor. Diyor ki, 5 ay 29 gün doldu, ama mevsim sıcak, orman yangınları olabilir, bu süreyi 4 ay daha uzatalım. Yani 9 ay 29 güne çıkaralım, dolayısıyla işçiler en azından bu süre içerisinde 6 bin 750 mevsimlik işçi bu süre içinde ormanlarda çalışsın, ormanları beklesin, yangın çıkmasın, ormanları koruyalım diye. Bakanlık izin vermiyor. Sadece 4 bin kişiyi çalıştıracaksın diyor. İyi de, 2 bin 750 kişinin günahı ne? 2 bin 750 kişiyi çalıştırsanız ne olur Allah aşkına, devlet mi batar, memleket mi batar? Emin olun, eğer siz 2 bin 750 kişiye bütçede para yok, biz bu parayı bulamıyoruz diyorsanız, vallahi bana söyleyin, 2 bin 750 kişinin maaşını ben ödeyeceğim arkadaş!

Bakın yine, son derece samimi olarak söylüyorum. 2 bin 750 kişi çalışacak, evine ekmek götürecek bu insanlar. 2 bin 750 kişiye ücret ödendi diye, asgari ücret bu, hani var ya sarayın müdavimleri var, ayda 18 bin lira. Bunlar öyle ayda 18 bin lira filan para ödenmiyor, 2 bin lira 2 bin 20 lira para ödeniyor zaten bunlara. Dolayısıyla bu paraya ne devlet batar, ne de başka bir şey olur. Ama 2 bin 750 kişiyi ve onların ailelerini kazanmış olursunuz. Ve bu insanlar en azından yılın 9 ayı çalışmış olurlar.

Bir Yorum

  1. TYP çalışanlarını neden kimse konuşmuyor daim iş istıyoruz okul bıttı bızde bıttık

  2. Dün bu haberi yapmalıydınız bugün Cumhurbaşkanımız süreyi uzattıktan sonra haber yapıyorsunuz ayrıca kılıçtaroğlunun verdiği tüm rakamlar yanlış

  3. Şeker şirketinde çalışanlar geçici ve tasaron işçiler ne olck suriyeliye bedava maaş biz naplm colugumz cocugumz el insaf artık 2020 tele calsyrz yarın sabah kapı onundemi olcaz nerde olcgmz belli değil

  4. Önce chp nin aldığı belediyelerde isci kiyimini onlesin kilicdaroglu.Hiç bir chp li belediyede isci cikartilmayacak şeref sözü veriyorum demişti lakin tüm chp belediyeleri isci çıkartıyor yerlerine de hdp lileri ise aliyor.

  5. Önce chp nin aldığı belediyelerde isci kiyimini onlesin kilicdaroglu.Hiç bir chp li belediyede isci cikartilmayacak şeref sözü veriyorum demişti lakin tüm chp belediyeleri isci çıkartıyor yerlerine de hdp lileri ise aliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir