Gündem

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti'den Ortak Bildiri!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda, AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti Grup Başkanvekilleri tarafından imzalanan ortak bildiri yayımlandı.

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un yanı sıra, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan tarafından imzalanarak yayımlanan bildiri TBMM’de okundu.

Gruplar adına bildiriyi okuyan Mehmet Muş açıklamasında;

“Bizler Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde grubu bulunan siyasi partiler olarak, Doğu Akdeniz bölgesi hidrokarbon kaynaklarının paylaşımı konusunda, bir oldu, bittiye getirerek Kıbrıs Türk´ünün ve Türkiye Cumhuriyeti´nin uluslararası hukuk temelindeki meşru hak ve çıkarlarını görmemezlikten gelme, yok sayma, hesaba katmama yönündeki tüm girişimleri, hesapları şiddetle telin ediyor, bu yönde siyaset yürüten çevrelerin politikalarına her hal ve şartta karşı olduğumuzu en açık ifade ile ortaya koyuyoruz” dedi.

Söz konusu ortak bildiride Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı Sonuç Bildirgesi’nde yer alan yaptırımların uluslararası hukuka aykırı ve kabul edilemez bulunduğu ifade edildi.

Ortak Bildiride, ise şu ifadeler yer aldı;

“Kıbrıs Rum tarafının tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerine yasadışı olarak dahil ettiği uluslararası petrol şirketlerinin ve bu konuda Rum tarafına destek veren ülkelerin yürüttüğü tüm süreçler ve faaliyetlerde Kıbrıs Türk´lerinin ve Türkiye Cumhuriyeti´nin hak ve çıkarlarını yok sayma yönündeki girişimlerin sahipleri bilmelidirler ki, çabaları beyhudedir, uluslararası hukuka aykırıdır.

Bölgenin toplumsal ve politik gerçekliği ile derin bir çelişki içindedir. Bu anlamda devletimizin Doğu Akdeniz´de hidrokarbon arama çalışmalarını sürdürmesini doğru ve yerinde buluyoruz.

Türkiye´nin ve KKTC´nin, hiçbir baskıya boyun eğmeksizin uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru haklarını koruyacak kudrete sahip olduğu bilinmelidir.

Devletimizin Doğu Akdeniz bölgesinde adalet ve hakkaniyet temelinde bir paylaşımının sağlanmasını esas alan ve bu çerçevede milletimizin hak ve menfaatlerini korumaya yönelik  yürüttüğü her politik girişimi, aldığı her tedbiri ve attığı her adımı sonuna kadar desteklediğimizi, her hal ve şartta bu ortak duruşumuzun kararlılıkla devam edeceğini aziz milletimize ve dünya kamuoyuna bildiririz.” denildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir