Gündem

Libya’da gözaltı merkezlerinde tutulan Sudanlı sığınmacılar

25 Temmuz’da Libya açıklarında bu yılın en ağır sığınmacı faciası yaşandı. Birleşmiş Milletler (BM) Akdeniz’de batan 300 kişilik teknede bulunan 155 kişinin kaybolduğunu açıkladı. Libya’da ki sığınmacıların tutulduğu gözaltı merkezlerindeki yüzbinlerce kişiye dikkat çeken Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği Akdeniz’de sığınmacıları kurtarma çalışmalarının yeniden başlatılması gerektiğini vurguladı. Konu hakkında açıklama yapan BMMTK Sözcüsü Charlie Yaxley ‘’Acilen Merkezlerindeki insanlarının serbest bırakılmasını sağlamaya, aynı zamanda arama kurtarma kapasitesini artırmaya ihtiyacımız var. Kayıpların önlenmesi için Akdeniz’de daha fazla kurtarma botu gerekiyor. Bu yıl 680 den fazla sığınmacı bu güzergâh üzerinde hayatını kaybetti kaybetti. 3 bin 700’den fazlası insan yakalanarak Libya’da ki kamplara gönderildi’’ bilgisini verdi.

Sudanlı bir Kazazede ise kendi durumunu şöyle açıkladı; ‘’7 yaşındaki çocuğumu sığınmacılara yardım etmedikleri için kaybettim. Kimseye yardım etmiyorlar. Beni dışarı attılar ama başka bir kadına para verdiler. Ben ve çocuklarım için gidip kendi yolumuzu bulmamızı söylediler. Neden?.. Artık ülkem Sudan’a dönüp orada ölmek dışında bir şey istemiyorum’’ dedi.

Avrupa Birliği’nin 14 Ülkesi hafta başında sığınmacıların ülkelere paylaştırılması üzerinde uzlaşma sağladı. Ancak Bazı birlik ülkeleri bunu kabul etmiyor. Bu ülkelerin başını İtalya çekiyor. İtalya’da meclis, dün sığınmacıları kurtarmak için İtalya karasularına giren kişilere 1 milyon Euro’ya varan para cezaları verilmesini öngören yasa tasarısını kabul etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir