Gündem

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu belediyelerde akraba torpili tartışmalarına yanıt verdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Belediyelerde akraba torpili tartışmalarına yönelik ‘’CHP şu beyaz kâğıt gibi. Üzerinde siyah bir nokta olunca derhal fark edersiniz’’ dedi. Karamollaoğlu ise belediye başkanlarının kendi akrabalarını atamasına tepki göstererek ‘’ Ama bunu tenkit edecek kişi AK Parti değildir. Önce kendi hanesine baksın’’ dedi. Tartışmalara müdahil olan Ekrem İmamoğlu ise ‘’ Benim akrabalarım buraya geldi beni ziyarete. Gururdan ağladılar gittiler bitti…’’ dedi. Akrabalarını Belediyeye atayan başkanlar için ‘’gereği derhal yapılması gerekir’’ diyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İBB’yi adres göstererek ‘’burası eş, dost akraba yeri değildir. Bende aynı şeyi yapıyorsam benim partimde hesap soracak, kendi vicdanına da hesap soracak’’ dedi.

Belediye başkanlarının akrabalarını, belediyeye bağlı şirketlere ataması… Başkanlarınsa, şirket yönetim kurulu üye olup iki maaş alması… Tartışma büyük!..

Hem CHP’li hem de AK Partili belediyeler iddiaların hedefinde ama muhalefet tek taraflı tartışılmasından rahatsız. Kılıçdaroğlu ‘’ Sadece CHP’li belediyeler mi? Biz üstümüze düşeni sürekli yapıyoruz. Bazı belediyeler ile ilgili verilen bilgiler doğru değil’’ derken Karamollaoğlu ise ‘’hangi belediye olursa olsun, kendi yakınlarını belediyelerde istihdam edecek politikalardan kaçınmaları gerektiği’’ vurgusunu yaptı. CHP Sözcüsü Öztrak ise ‘’Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) leke kabul etmeyen bir partidir. Bu tür yanlış uygulamalar kamuoyu önünde gerçekten sırıtmaktadır’’ dedi.

CHP İL VE İLÇE BELEDİYELERİNİ MERCEK ALTINA ALDI

CHP akraba, eş ve dost atamaları iddiaları üzerine harekete geçti. İl ilçe belediyeleri mercek altına alındı. Bazı uyarılar yapıldı. Muhalefet AK Partiyi kendi belediyelerine susmakla suçladı. Kılıçdaroğlu ‘’bizim gösterdiğimiz duyarlılık gösterilmiyor’’ dedi. Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada ‘’bu sorumluluğu kökten ve kalıcı olmasını istiyorum. Avukatın etik kuralları var. Doktorun etik kuralı var. Siyasetçinin niye etik kuralı yok. Sayın Davutoğlu getirdi geri çektiler. Biz getirdik uygulamaya koymadılar’ dedi. Tartışmalara CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’da katıldı. Ağbaba ‘’Yandaş medya CHP’de 3-5 tane yanlışı görüyor. Bunu ballandıra ballandıra anlatıyor ama AKP kendi içine bakmıyor’’ dedi.

Tartışmalar CHP üzerinden yürüyor ama CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kanun çıkartalım diyerek hodri meydan resti çekti. AK Partili Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun da belediye ye ait üç şirketten birinde yönetim kurulu üyeliği ortaya çıkmıştı. Zorluoğlu genel uygulama savunması yapmıştı. Savunmasında ‘’Ben bu şirketlerden sadece bir tanesini üretim kurulu üyesiyim. Bu da Parti ayrımı olmaksızın ülkemizde genel bir uygulamadır’’ dedi. Karamollaoğlu çift maaş alan bürokratlara yönelik yaptığı açıklamada ise ‘’yapılmaması icap eden, birileri yetkili bir makam da geldiğinde bir yolunu bulup yakınlarına irtibat kurmaya çalışıyorlar…’’ diye karşı çıktı.

TÜRKİYE VARLIK FONU BAŞKANLIĞINDA KAYINBİRADER YÖNETİMİNDE DAMAT VAR

olarak Kemal Kılıçdaroğlu ise ‘’ havuz medyasına da teşekkür ederiz. Ama aynı şeyi AK Parti Belediyeler yaptığı zaman niye yazmıyorsunuz. Hatta daha da öteye gidin… Ya Türkiye Varlık Fonunun başkanlığında kayınpeder, yönetiminde damat var yani. Niye bunun üzerinde durmuyorsun?’’ diye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve damadı Berat Albayrak’ın akrabalıklarını örnek gösterdi.

AK Partiden belediyelerle ilgili henüz yükselen bir ses yok. Kılıçdaroğlu TBMM Şentop’a çağrı yaptı ‘’Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığı açık ve net Çağrı yatıyorum toplum kayırmacılıktan rahatsız. Her belediye başkanı her milletvekili, her belediye meclis üyesi, her kim seçimle geliyorsa bir yerlere, herkesin bir kuralı olmalı’’ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir