Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçiş garantisi verilen İstanbul İzmir Otoyolu için devletten para çıkmayacak dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün İstanbul İzmir otoyolunun açılışını gerçekleştirdi. 192 Km’lik ikinci etabının açılışını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul İzmir otoyolunun maliyetini verdiği rakamlarla anlattı. Maliyetinin 11 milyar dolara ulaştığını söyleyen Erdoğan, otoyolun yap-işlet-devret modeli ile 22 yıl 4 ay süresi ile şirketlere verildiğini söyledi. İstanbul İzmir otolunun 192 Km’lik yolun tamamlanması ile İstanbul ile İzmir arasının yolculuk süresinin 3,5 saate düşürüldüğünü vurgulayan Erdoğan, aynı zamanda 100 Km’lik bir mesafe kısalmasından da bahs ederek devlete olan katkısının 3,5 milyar dolar olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, otoyolun yap-işlet-devret modeli ile yapıldığını vurgulayarak devletin kasasından herhangi bir para çıkmayacağını aksine 22 yıllık bir süreç içerisinde toplamda 6 milyar TL de devletin kasasına para gireceğini belirtti. Erdoğan otoyolun yap-işlet-devret modeli ile gelir-gider arasında ki ilişki tablosunu rakamlarla açıklamaya çalıştı ama geçiş ücretlerinden bahs etmedi. Vatandaşın her bir geçişinde ödeyeceği ücretlere değinerek yıllık kaç arabanın geçeceğini, bir yılda vatandaşın cebinden kaç lira çıkacağına dair rakamlardan bahs etmedi. Osmangazi Köprüsünden başlayarak İzmir çıkışına kadar giden bir 1.sınıf araçtan 256 TL alınacağından bahs etmeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenerek ‘’senin bu işlere aklın ermez ey bay Kemal’’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul’da yine yap-işlet-devret modeli ile yapılan 3.körü içinde devletin kasasından herhangi bir para çıkmayacak demişti ama rakamlar hiç de öyle olmadığını göstermişti. Yavuz Sultan Selim Köprüsü için 1 Ocak-31 Haziran için aynı yılın temmuz ayında, 1 Temmuz-31 Aralık için izleyen yılın ocak ayında IC İçtaş İnşaat–Astaldi konsorsiyumuna, 1 ile 1.5 milyar TL arasında geçiş garanti ödemesi yapılacak. Peki İstanbul İzmir otoyoluna da geçiş garantisi verildi mi? Geçiş ücret tarifesi ne kadar?

DEVLETİN KASASINDAN PARA ÇIKMAYACAK DENİLMİŞTİ AMA

Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri, Avrasya Tüneli, İstanbul-İzmir ve Kuzey Marmara otoyolları için ödenecek “garanti” bedeline ilişkin ödenen net tutar 3 milyar 650 milyon Lira oldu. Bu rakam vatandaşın cebinden çıkacak.

“Mega” olarak adlandırılan Yavuz Sultan, Osmangazi köprüleri ile İstanbul-İzmir otoyolu ve Kuzey Marmara otoyol projeleri yap-işlet-devret (YİD) yöntemiyle ihale edildi. Söz konusu projelere, devlet araç geçiş garantisi verdi. Geçişler, döviz olarak belirlendi. Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması halinde aradaki farkı devlet vatandaştan aldığı vergiler ile ödüyor.

İstanbul-İzmir Otoyolu’nun proje yatırım tutarı 10 milyar 51 milyon 885 bin 674 TL’dir. Yap-işlet-devret modeli ile yapılan İzmit körfez geçişi ve bağlantı yolları dahil olmak üzere 27 Eylül 2010 tarihinde yapılan sözleşme ile 22 yıl 4 ay işletme Hakkı verilmiştir.

GEÇİŞ ÜCRETLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçiş garantisi verilen İstanbul İzmir Otoyolu için devletten para çıkmayacak dedi

İktidarın ‘mega’ projeleri yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirmesine tepki gösteren CHP Sözcüsü Faik Öztrak, bu projeler kapsamında verilen garantiler nedeniyle yandaş firmalara bu yıl  9,5 milyar TL ödeme yapıldığını ifade etti.

Tepkisini sosyal medya üzerinden dile getiren Öztrak, şu ifadeleri kullandı;

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçiş garantisi verilen İstanbul İzmir Otoyolu için devletten para çıkmayacak dedi

“Milletimizin vergileriyle onun geçmediği köprü, uçmadığı havaalanı, yatmadığı hastane için yandaş müteahhitlere bu yıl 9,5 milyar lira ödeyeceksin, sonra da Yap İşlet Devret projelerinin parası bütçeden çıkmıyor diye bilgiçlik taslayacaksın. Bu kadarına da pes doğrusu.”

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tabiki devletin kasasından çıkmayacak..Belediye taşeron ların yol ve yemek parasından kesilen vergilerden çıkacak

  2. Eyyyyyy tayip bu belediyelere kadro vermedin zamda vermedin..bukadar insanın bedduasını nasıl götürcen öbür tarafa..bu peşkeş çektiğin zenginler sefa sürsunler belki arkandan dua ederler..ibiza adasından…

  3. Boş konuşmak bu kadar olur biraz araştırsaydınız bari. Otoyoldan araç geçmese yıllık garanti 750 milyon dolar, yapım bedeli 10.3 milyar dolar. Hiç araç geçmese diyorum ama açılan bölümlerde şimdiye kadar yüzde 70 i bulmuş durumda ve bu hızla 3 yıla kalmadan garanti ödemesine gerek kalmayacak. Hadi diyelim hiç artması, devletin ödeyeceği garanti bedeli, yapım bedelinin yarısını bulmuyor. Hem de 15 yıl gibi taksitle. Devlet te karda Millet de. Araştırın biraz, bir zahmet.

  4. Bu millet ne kadar nankör adam yapmış kimse size zorla bu yolda gidin demiyor bu yorum yazanlar Allah bilir ilk önce onlar geçer

  5. Şu anda İzmir- İstanbul otoyolunda seyir halindeyim ve bu satırları size olay yerinden yazıyorum. Cumhurbaşkanına helal olsun, kaymak gibi yol yapmış. Öyle söylendiği gibi hiç te bomboş değil, yolda trafik var. Yol inmiş 3.5 saate.. Yakıt, kaza riski, zaman ve araç amortismanıni düşünürsen otoyolu kullanmak daha mantıklı. Ama gezikafalı tayfa "istemezük" diyorsa, buyursun eski yoldan sakin sakin gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir