Gündem

Meteoroloji'den Sıcak Hava Uyarısı ! Hava Sıcaklıkları Mevsim Normallerinin 10 Derece Üzerinde Olacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından bir açıklama yapıldı ve bu açıklamada yağış veya rüzgar uyarısı değil sıcak hava uyarısı yapıldı. Yapılan açıklamada hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 10 derece daha üzerine çıkacağı belirtildi.

SICAK HAVANIN ARDINDAN YAĞIŞ GELİYOR

Ayrıca Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda sıcak havaların hemen ardından yağış bekleniyor.

Konu ile ilgili olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerine çıkması beklendiği ifade edildi. Bunun yanı sıra sıcaklıkların Cuma günü kuzeybatı kesimlerden başlayarak ani şekilde azalacağı ve kuzey kesimlerde gök gürültülü sağanağın etkili olacağı belirtildi.

Yapılan duyuruya göre yüksek hava sıcaklıklarının İç Anadolu, İç Ege, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında yarından itibaren görülmesi beklenmektedir.

Perşembe günü İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde sıcaklık beklenmektedir.

UYARI YAPILDI

Yüksek sıcaklık Cuma gününden itibaren ani azalış yaşayacak. Sıcaklığın azalmasının ardından kuzey kesimlerde gök gürültülü sağanak yağış beklenmektedir.

Sıcak havalardan dolayı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından bir de uyarı yapıldı. Buna göre Meteoroloji yüksek sıcaklıktan dolayı güneş çarpması, vücutta sıvı kaybı gibi olumsuzluklara karşı özellikle kronik sağlık problemi bulunanlar, 65 yaş üstü olanlar ve çocukların dikkatli olmalarını istedi.

Ayrıca illere göre hava sıcaklıkları ise şöyle:

 Bursa, 33 derece Az bulutlu ve açık

İstanbul, 31 derece Az bulutlu ve açık

İzmir, 34 derece Az bulutlu ve açık

Adana, 35 derece Parçalı, yer yer çok bulutlu, kuzey ve doğusu yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

Antalya, 33 derece Az bulutlu ve açık

Ankara, 38 derece Az bulutlu ve açık

Eskişehir, 38 derece Az bulutlu ve açık

Konya, 38 derece Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu

Trabzon, 28 derece Az bulutlu ve açık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir