Gündem

ABD ile Türkiye arasında müşterek Harekât Merkezi kurulmasına ilk tepki AKP içerisinden geldi! Bu neyin pazarlığı bu neyin planı diye!

Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ‘’Şanlıurfa’ya gelen ABD ile 6 kişilik heyetle alt yapı kurulum çalışmalarına başlanmış; kritik fonksiyonları testi sağlanmıştır’’ denildi.

Ankara ABD güvenli bölge için anlaştı. 6 kişilik Amerikalı asgari heyet, Şanlıurfa’da sınır hattında. Millî Savunma Bakanlığı da ‘’Amerika ile koordineli çalışmalar hızla sürüyor’’ dedi. Güvenli bölge mutabakatına müşterek Harekât Merkezi kurulmasına ilk tepki AK Parti içinden yükseldi. Eski AK Parti Milletvekili Metin Külünk yaptığı açıklamada ‘’müşterek oyalama Merkezi Şanlıurfa’ya gelmiş hoş gelmiş; ama boşuna gelmiş, PKK’ya binlerce tır silah yardımı ile yatırım yapan ABD’nin Türkiye çıkarlarına yönelik bir adım atacağına mı bizi inandıracaklar?’’ dedi. Amerika ile Türkiye’nin mutabakatını eleştirirken, ‘’neyin pazarlığı’’ sorusu dikkat çekti. Külün şu ifadeleri kullandı;

NEYİN HESABI? NEYİN PLANI?

‘’Hadi ABD’nin Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlılığı karşısında, PKK’yı koruma refleksiyle alelacele oyalama merkezi kurma telaşını anladık, peki bu içerideki neyin telaşı? Neyin hesabı? Neyin planı? Ve neyin pazarlığı? Herkes her şeyin farkında ama her şeyin! Dikkate izliyoruz’’ dedi

Hulusi Akar’dan dikkat çekici açıklama geldi. Hulusi Akar yaptığı basın açıklamasında ‘’Şu an sizlerle paylaşamayacağımız hedefler koyduk. Kontrol noktaları belirledik. Bunlara uyulduğu sürece, ABD ile birlik ve beraberliğimiz sürecektir’’ sözleri dikkat çeken konular arasındaydı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’da Amerika’ya ne kadar güveneceğine ilişkin bu cümleleri kurmuştu. Ankara’nın A, B ve C planlarını olduğunu söyleyerek. Amerika yine oyalama taktiğine başvurursa Fırat’ın doğusuna bir hareket düzenleneceğinin altını çizdi.

Amerikalı askerlerin müşterek Harekât merkezi için Şanlıurfa girişinden saatten sonra Pentagon’dan şu açıklama geldi. ‘’Biz NATO müttefikimiz ve IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun bir parçası olan Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını ciddiye alıyoruz ve ortak çalışma kararlarına bağlıyız’’ denildi. Kuzey Irak yönetimine yakınlığı ile bilinen RUDA televizyonda konuşan Pentagon yetkilisi. ‘’müşterek Harekât Merkezi Türkiye’nin güvenlik endişeleri giderecek’’ dedi.

GÜVENLİ BÖLGENİN DERİNLİĞİ KONUSUNDA NET BİR AÇIKLAMA YOK

Ankara, kontrolün Türk askerinde olmasını istiyordu ancak iki ülke askerlerin ortak devriyesinde kontrolün sağlanacağı biliniyor. Teröristler ağır silahlarını teslim edecek mi? Henüz bu soruda yanıtlanmış değil.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise hükümeti Esad ile iş birliğine çağırdı. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada ‘’Esad’la mutlaka iş birliği yapmak gerekiyor. Askerlerimizin Suriye topraklarını koruması yerine Esad askerleri kendi ülkesini korur. Pek çok sorun da Türkiye açısından çözülmüş olur’’ dedi.

Amerikalı ve Türk askerleri Şanlıurfa’da 3 Hudut alay Komutanlığı’nda bir toplantı yaptı. Ardından Akçakale sınır hattında incelemelerde bulundular. Müşterek Harekât merkezinin de Akçakale’de kurulması planlanıyor. Çünkü tam karşısı terör örgütü YPG ve PYD için kritik öneme sahip Telabyad var. Buna karşılık Ceylanpınar’ın karşısında teröristler de olası bir harekata karşı hendek ve mevzi kazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir