Ekonomi

Kırmızı Ete Yüzde 20 Zam Yapılacak

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan kırmızı et üretimi hakkında açıklamalar yaparak maliyetlerin arttığını ifade etti. Yücesan yaptığı açıklamalarında bayramdan bir, bir buçuk ay sonra kırmızı ete yüzde 20 zam yapılacağını ifade etti.

KIRMIZI ETE YÜZDE 20 ZAM

Konu hakkında Ahmet Yücesan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“2018’de kırmızı et üreticisinin maliyeti yüzde 30-35 arttı. Ancak perakende fiyatlar yalnızca yüzde 10 artabildi. Yüzde 20’lik bir kaybımız varken sütteki zam yüzde 30’u, beyaz etteki zam yüzde 37’yi buldu. Bu yüzden Kurban Bayramı’ndan 1 ya da 1.5 ay sonra kırmızı ete yüzde 20’lik bir zam gelebilir. Piyasa bu oranı kaldırmazsa da fiyatlar en az yüzde 5-10 artacaktır”

Cumhuriyet Gazetesinden Gamze Bal’ın aktardıklarına göre son 10 yıldaki maliyet artışları 2018’e kadar makul seviyelerde arttı. Ancak ekonomik krizin derinleştiği Ağustos ayından itibaren belirgin bir şekilde artmaya başladığı ve üreticiyi zora soktuğu belirlendi. Ahmet Yücesan açıklamalarında bu durumun halkın satın aldığı ürünlerde de anormal fgiyat artışlarına yol açtığını vurguladı.

ETBİR olarak sahada araştırma yaptıklarını ifade eden Ahmet Yücesan 2018’de yıllık kişi başı kırmızı et tüketimi 14 kilo iken 2019’da 9 kiloya düştüğünü belirtti. Ayrıca Ahmet Yücesan şu açıklamayı yaptı:

“Sanayicinin satın aldığı ette yüzde 30, yurttaşın aldığında ise yüzde 35-40 talep daralması oldu. 2018’in temmuz ve ağustos aylarında yaşadığımız olumsuz tablo, 2019’da da aynı şekilde devam ediyor. Üretim düşüyor, tüketim azalıyor. Yıl sonuna kadar da bu olumsuzluğun düzeleceğini sanmıyorum. Tablo değişmeyecek”

Bir Yorum

  1. 696 KHK LI İŞÇİLER ÜVEY EVLATMI ?? 200 BİN KAMU İŞÇİSİNE VARDA BİZLERE NEDEN ENFLASYON FARKI DAHİ VERİLMİYOR ?? ZATEN ASGARİ ÜCRET ALIYORUZ..

    2018 ENFLASYONU YÜZDE 20 ÜSTÜNDE KAPANMIŞKEN BİZLERE NEDEN SADECE YÜZDE 4 VERİLİYOR ?? İŞ BARIŞI BOZULDU YENİ İŞÇİ ESKİ İŞÇİ BÖLÜNDÜ.. 696 KHK LI HERKEZ MUTSUZ ÜZGÜN VE KIRGIN..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir