Gündem

Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında çok konuşulacak açıklamalarda bulundu!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Nevşehir’de partisinin il başkanları toplantısında konutu. Ekim ayında Meclis’e getirilmesi planlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi’ne değinen Kılıçdaroğlu “Adalet reformunu getirin Meclis’ten geçirelim” dedi.

Kılıçdaroğlu İYİ Parti ile yaptıkları Millet İttifakı’nın önemine dikkat çekerek, ” Düzgün, ahlaklı insan, hangi görüşten olursa olsun başımızın tacıdır. Nasıl tepede Millet İttifakı kurduysak, ilinizde, ilçenizde de sizler bu ittifakı devam ettireceksiniz. Son başarılar bir Millet İttifakı başarısıdır.” ifadelerini kullandı.

AKP hükümetlerinin yapılan yol, havalimanı, köprü ihalelerini açıklamadıklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “100 liralık işi 5 bin liraya yaptılar, 100 liralık işi 10 bin liraya yaptılar. Şimdi garanti diye devletten alacaklar. Kaça yaptıklarını açıklayamıyorlar, ‘devlet sırrı’ diyorlar. Ben bunları söyleyince beyefendi çok kızıyor.” dedi.

Kılıçdaroğlu Sakarya Tank-Palet Fabrikası’nın Katar’a peşkeş çekildiğini hatırlarak, “Kendi silah fabrikasını yabancı bir devlete peşkeş çekenden ve buna ses çıkarmayandan Ülkücü ve vatansever olmaz. Kendi silah fabrikasını peşkeş çeken başka devlet var mı? Dünyanın en küçük devleti, en yoksul devleti bile ordusunun silah fabrikasını yabancı devletlere peşkeş çekmez.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, “Ülkücü ve AK Partili kardeşlerime sesleniyorum; Suriyelilere kızmayacaksınız onları Türkiye’ye getirenlere kızacaksınız. “24 saatte Emevi Camisi’nde namaz kılacağız” diyorlardı Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırmak zorunda kaldılar.Tarihimizde bir ilktir, kendi topraklarından kaçan bir iktidar Türkiye’yi yönetiyor. O kadar büyük kibirki kendi toprağına pahalı ayakkabısı tozlanmasın diye galoşla basıyor” dedi.

CHP İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından satır başları şöyle:

“Marmara bölgesinin acısı Türkiye’nin değil dünyanın acısı. Hâlâ kentsel dönüşümü tartışıyoruz, bu nedenle iktidarın geleceği düşünmediğini gösteriyor. 17 yılda yapılmayan şeylerin 5 yıla sığdırılması ortak arzumuz.

Şimdi o eksiklikleri görüşme ve bir daha ki seçimlerde tamamlama sürecini hayata geçirmek zorundayız. Elbetteki demokrasi kültüründen yana toplumu aydınlattık, herkese demokrasinin, adaletin erdemini anlatmaya çalıştık. 

“ALACAĞIMIZ DAHA ÇOK MESAFE VAR”

Bizim daha alacağımız çok mesafe var. Dün bir yerde yaptığım konuşmada yine adalete vurgu yaptım. Dünya siyaset tarihinin en uzun yürüyüşünü birlikte gerçekleştirdik. Bir devlet için bir ülke için adaletin ne kadar değerli olduğunu anlatmaya çalıştık. Demokrasinin olmadığı yerde adalet, adaletin olmadığı yerde demokrasi olmaz. Bugün suçsuz olduklarına dair Cumhuriyet Başsavcılığının kararına rağmen hâlâ bazı gazeteciler hapisteyse adalet sorunu var demektir. Masum insanlar hapiste, beyler eğleniyorlar. Meclis açılsın da ondan sonra adalet reformunu yapalım. Neden Meclis’i bekliyoruz! Masum insanların hapiste ne işi var. Bu düşünceyle yola çıkarsanız adalete olan güven biter.

Yukarıdakinin avukatı var ne düşünüyor sorayım derse bir hâkim, o ülkede adalet bitmiştir. Hepimizin yapması gereken büyük görevler var. Bedeli ne olursa olsun adaleti sağlamak hepimizin ortak görevidir. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını adalet ortamında ararsınız. 

“YENİ BİR SÜREÇ BAŞLIYOR”

Yargının çöktüğünü gösteren en büyük karar YSK’nın kararıydı. Bütün dünya var olan sistemle dalga geçiyor. Nasıl bir yargıçtır, nasıl bir anlayıştır, nasıl bir hukuk fakültesidir. Kendi görüşünü makamı için satan bir kişiye yargıç denmez. Özgür iradesiyle karar alacak. Halkın iradenizi atıyor, vicdanınızı bir köşeye koyuyor, okuduğunuz bütün kitapları bir kenara atıyorsunuz bir kişinin dediklerini yapıyorsunuz. Sonra halktan şamar yiyorsunuz. Toplumun vicdanını kanattılar, ahlak kavramını yozlaştırdılar. İl başkanları olarak hepinizin bu konuda ciddi bir sorumluluğu var. 

Demokrasiye, hakka, hukuka riayet eden bir süreci başlatmak zorundayız. 

NE VARSA SATIP SAVURDULAR

Türkiye’nin hiçbir sorununu çözmemiş, var olan sorunlara yenisini eklemiştir; işsizlik. Devasa bir sorun olarak karşımızda işsizlik duruyor. 17 yıl yöneteceksiniz, dünyanın parasını harcayacak, ne varsa satıp savuracaksınız, Türkiye’nin hiçbir sorununu çözemeyeceksiniz. Bu gerçekleri AK Partili vatandaşlarımıza anlatmak zorundasınız. Çözümü de anlatacağız. Nasıl çözüleceğini anlatacağız. Hiçbir endişeniz olmasın, yurt içinde yurt dışında, Türkiye’nin CHP’nin bakış açısından çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. CHP Türkiye’nin bütün sorunlarını çözebilir. Bu güveni vereceğiz. Elin oğlu çözüyor da biz mi çözemeyeceğiz. Hayır efendim, hem dünyayı biliyoruz, hem Türkiye’nin bütün gerçeklerini, tarihini biliyoruz. Osmanlı’nın son dönemlerinde yaşanan trajedi 21. yüzyılda yeniden yaşanıyor.

Herkes dertli. Hiç meraklanma kardeşim, seçimler gelecek. İstanbul’da ne yaptıysak aynısını Türkiye’de yapacağız diyeceksiniz. Vatandaşa umutsuzluk değil, umutlu, güzel bir dünya vadedeceğiz. Yapmadılarsa biz yapacağız diyeceğiz. 5 yılda Türkiye’de Orta Doğu’daki bataklıktan alnının akıyla nasıl çıkar göreceğiz diyeceğiz.

İŞÇİNİN ALIN TERİNİ SARAYA PAZARLADI

Türk-İş Genel Başkanı’nın yaptığı sözleşmeye değinmek isterim. Sendikacılık işçinin hakkını aramaktır. Güç karşısında işçinin hakkının teslim edilmesidir. Sendika başkanı işçinin alın terini saraya pazarlarsa ona sendikacı denmez. Üstelik görüşmeyi kapalı kapılar ardından Saray’da yapmışsa kendisini teslim etmiş oraya demektir. Ne vadettiler bilmiyorum. İşçinin alın teri kadar değerli bir şey yok. İşçilere yüzde 8, sonra 4 vereyim diyor. Beyefendi bizim iki üç maaşımız yok. Sen Saray’da oturuyorsun, kira vermiyorsun, hiçbir masrafın yok. Her şey bedava, aylığına yüzde 20 zam yaptın, işçi bunların tamamını ödüyor, sen ona yüzde 8 zam veriyorsun. Bu nasıl hak aramadır? Sendikanın genel başkanı işçinin alın terini pazarlıyor. Batsın sizin sendikacılığınız. Sarı sendikacılık bu ülkenin başına gelen en felaket şeydir. Ben işçinin hakkını arıyorum. İşçi değilim ama alın terine değer verdiğim için işçinin hakkını arıyorum.

KENDİ SİLAH FABRİKASINI YABANCI ORDULARA PEŞKEŞ ÇEKENLERE ÜLKÜCÜ DENİR Mİ?

Niçin bir silah fabrikası yabancı bir orduya peşkeş çekilir? Özellikle ülkücü kardeşlerime seslenmek isterim. Vatanına sahip çıktığını, CHP’ye seçimlerde destek verdiğini de biliyorum. Dünyanın hangi ülkesi kendi silah fabrikasını yabancı bir orduya peşkeş çekmiştir? Buna müsaade edene ülkücü denir mi, denmez mi? Sonra bir ses geldi. 50 milyon dolar bulamadık efendim, bundan dolayı fabrikanın yüzde 49,9’unu Katar ordusuna pazarladık. Bana bir hafta ver dedim. Eğer ben 50 milyon doları toplayamazsam siyaseti bırakacağım dedim. 50 milyon dolar nedir kardeşim! Cesaret edemedi. Her yerde bunu anlatın; dünyada silah fabrikasını yabancı orduya satan tek istisna Türkiye’dir.

SENİ ORTADOĞU BATAKLIĞINA HANGİ EGEMEN GÜÇ SOKTU?

Türkiye’yi Orta Doğu bataklığına sokmayın dedik. Türkiye tarihini iyi okuyan Orta Doğu’ya niçin bulaşılmaması gerektiğini de bilir. Bunlar tarih de bilmiyor. İyi de battık kardeşim, Osmanlı battı. Devasa bir imparatorluk neden battı? Nasıl oldu da battı? Bunu araştıracaksın, bileceksin ki aynı hataları bir daha yapmayalım. Kalktılar dış politikayı farklı bir alana çektiler. Yurtta barış dünyada barıştan vazgeçtiler, herkesle kavga. Seni Orta Doğu bataklığına hangi egemen güç soktu? Müslümanı Müslümana kırdırdın. Senin günahın çok büyük kardeşim.

‘KİBİR YÜZÜNDEN TOPRAĞINA BASMIYORSUN’

O tarlada çiftçi alın teri döküyor. Aşık Veysel’in ne güzel türküsü var; ‘Benim sadık yarim kara topraktır’ diye. Sen toprağa basmıyorsun, pahalı ayakkabınla basmıyorsun. Beni eleştiriyor, şehit ailesinin evine galoşla giyin diye. Sen burada galoş giydin, ben galoş çizmesi giydim. Bu karıncayla fili karşılaştırmak gibi bir şey. Kibir yüzünden toprağına basamayan bir kişi beni başka yerden yakalamaya çalışıyor. Beni yakalayamazsın kardeşim, ben ülkemin toprağını seviyorum.

Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında çok konuşulacak açıklamalarda bulundu!

Dolayısıyla Suriye yönetimiyle iş birliği yapılmalı Mısır’la barışmamız lazım. Doğu Akdeniz’de herkes orada, bir tek Türkiye yok, neden? Başarılı bir dış politika güdüyorlar sözde. Neden yokuz peki? Mısır’la kavga ettik çünkü. Neden ettik? Mısır’la hiçbir sorunumuz yoktu. Niçin kavga ettik? Bunu özellikle AK Partili kardeşlerimin düşünmesini isterim.

ırakacaksınız. Söylemle değil eylemle söylediği düşüncenin arkasında duracaksınız. Sorunların çözülmesi üzerine bir siyaset anlayışı benimsiyoruz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İşsiz abi issizim çocuğum var ewliyim kira var is yok napim kotuyolami gidim karimimi kesim co ugumumu kesim hersey olduktan sonra sizden bi Bk olmaz is kur is kur20 defa gittim ayipppp ayipppp haram zehir zikkim olsun

  2. ben.işsizlikten kahr oluyorum böyle giderse kafayi yiyeceğim herkes adamini alıyorlar bizim gibi garibanlar ortada kalıyor varmi böyle adelet isyan ediyorum batsın böyle adelet

  3. Ya sen.gormisin.kiliclarogli u deyon bu deyon konisyon kildan kiyik aryon ytarya adami sinir etiyon gor olsa gorir amma sen goramedin geti sizi ypamedinizi ypiyor amma yna yranamedi erdoran sen onca su beldiya koyanlarina soylada biraz calissinlar anca baskalari ekmegidan almaya calisyor sizida piselar ypinda bizda goralim

  4. Ya sen.gormisin.kiliclarogli u deyon bu deyon konisyon kildan kiyik aryon ytarya adami sinir etiyon gor olsa gorir amma sen goramedin geti sizi ypamedinizi ypiyor amma yna yranamedi erdoran sen onca su beldiya koyanlarina soylada biraz calissinlar anca baskalari ekmegidan almaya calisyor sizida piselar ypinda bizda goralim ya bu neya biz sizida gordik Allah vermesin siza biraksa nelar ypacagsiniz Allahdan kork iftiro atmak gunah sizin dediniz hepsi ylandir Allah erdigona uzak umur versin turkyani basindan eksik etmesin Allahda bizi siza muhtaj etmesin

  5. Ya sen.gormisin.kiliclarogli u deyon bu deyon konisyon kildan kiyik aryon ytarya adami sinir etiyon gor olsa gorir amma sen goramedin geti sizi ypamedinizi ypiyor amma yna yranamedi erdoran sen onca su beldiya koyanlarina soylada biraz calissinlar anca baskalari ekmegidan almaya calisyor sizida piselar ypinda bizda goralim ya bu neya biz sizida gordik Allah vermesin siza biraksa nelar ypacagsiniz Allahdan kork iftiro atmak gunah sizin dediniz hepsi ylandir Allah erdigona uzak umur versin turkyani basindan eksik etmesin Allahda bizi siza muhtaj etmesin

  6. Ya sen.gormisin.kiliclarogli u deyon bu deyon konisyon kildan kiyik aryon ytarya adami sinir etiyon gor olsa gorir amma sen goramedin geti sizi ypamedinizi ypiyor amma yna yranamedi erdoran sen onca su beldiya koyanlarina soylada biraz calissinlar anca baskalari ekmegidan almaya calisyor sizida piselar ypinda bizda goralim ya bu neya biz sizida gordik Allah vermesin siza biraksa nelar ypacagsiniz Allahdan kork iftiro atmak gunah sizin dediniz hepsi ylandir Allah erdigona uzak umur versin turkyani basindan eksik etmesin Allahda bizi siza muhtaj etmesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir