Ekonomi

Toprak Mahsulleri Ofisinden (TMO) Fındık Bedelleri Ödemesi Kararı! 20 Gün İçinde Ödemeler Yapılacak

AK Parti Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatla beraber Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) fındıkta müdahale alımı yapması kararı alınmıştı.

Bununla beraber Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ise fındık alımı hakkında tüm teknik altyapı, personel ve finansman hazırlıklarını tamamladığını bildirdi.

Diğer yandan fındık alımı hakkında ödeme tarihleri netlik kazandı…

ÖDEMELER NE ZAMAN?

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından yüzde 50 sağlam iç fındık esası kapsamına göre, Giresun kalite kabuklu fındık kilogram başına 17 TL, levant kalite kabuklu fındık 16,50 TL, sivri kalite fındık ise 15,50 TL’den satın alınacak.

Ayrıca ürün bedeli ödemelerinin ise en geç 20 gün içerisinde yapılacağı duyuruldu.

FINDIK KRİTERLERİ AÇIKLANDI

Bu kapsamda kabuklu fındık alımları fiziksel analize göre gerçekleştirilecek ve sağlam iç fındık oranı yüzde 40 ile üzeri, rutubet oranı yüzde 6’ya kadar, buruşuk iç fındık oranı yüzde 10’a kadar, çürük ve bozuk iç fındık oranı yüzde 3 ve altı, çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı yüzde 5 ve altı, yabancı madde oranı (taş, toprak gibi) yüzde 0,5 ve altı olan tüm fındıklar satın alınacak. Eski yıl mahsulü ürünlerin alımı ise yapılmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir