Ekonomi

Samsun Büyükşehir Belediyesinde Karar Alındı! Mezar Yerlerine Yüzde 150 Zam Yapıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Ağustos Ayı Komisyon Toplantısı’nda meclise havale edilen toplam 28 madde, ilgili komisyonlarda görüşüldü.

Komisyonda alınan kara göre Asri Mezarlığı’ndaki 151 mezar yeri için mezar yeri fiyatının 7 bin TL’den 10 bin TL’ye çıkartılması ve Kıranköy Mezarlığı’nda bulunan 105 adet mezar yerinin adet fiyatının da 4 bin TL’den 10 bin TL’ye çıkartılması teklifi komisyonlardan oy birliği kabul edildi.

Mezar yerlerine yapılan zam belli oldu ve bu konuda Samsun Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkan Vekili Bahattin Karakaş’tan açıklama geldi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkan Vekili Bahattin Karakaş mezar yerlerine zam hakkında yaptığı açıklamasında;

“Mezar yeri ücretlerinin revize edilmesiyle alakalı olarak ilgili birimden teklif geldi. Daha önceden Asri Mezarlığı‘nda bir mezar yeri 7 bin TL iken 10 bin TL olarak değerlendirilmesi ve Kıranköy Mezarlığı’ndaki bir mezar yeri ücretinin de 4 bin TL yerine 10 bin TL olarak değerlendirilmesi husus söz konusu oldu.

Burada 4 bin liradan neden 10 bin lira olması ya da 7 bin liradan neden 10 bin lira olması sorulabilir. Çevre Koruma Daire Başkanlığı’ndan gelen bilgiye göre Kıranköy Mezarlığı’nda fiyat artımı, yeni mezar yeri için mezarlığın dışından ada parseli oraya katılmış durumdadır.

Dolayısıyla o ek maliyet getirmiştir. Bu iki mezar yerine de yüksek talep söz konusudur. Dolayısıyla her ikisine de eşit anlamda talep olması nedeniyle 2 mezarlıkta da aynı ücretin alınması belirlenmiştir.

Asri Mezarlığı’nda 151, Kıranköy Mezarlığı’nda da 105 olmak üzere toplam 256 adet mezar yeri vardır.” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Nihat Soğuk ise mezar yerlerinin az olduğunu ifade ederek; Derecik Mezarlığı’nda ise mezar yerlerinin cenaze halinde 150 TL, ikinci mezar yerinin ise 350 TL olduğunu açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir