Kpss

Engelli Adaylar KPSS 2016/1'de Tercih Yapabilir Mi?

KPSS 2016/1 Engelliler Tercih Yapabilir Mi?
Engelli Statüsündeki adaylar Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) 2016/1 ile tercih yapabilir mi? Hangi şartları taşımaları gerekmektedir. Engelli statüsündeki adaylar KPSS 2016/1 ile tercih yapabilirler. Öncelikle tercih işlemleri ile alakalı şu haberimize göz atmanızda fayda var. İlgili haber için TIKLAYIN .  

ÖSYM Tarafından paylaşılan KPSS 2016/1 Kılavuzunda Engelli statüsündeki adayların başvuruları hakkında şu açıklamalar yer alıyor; 

Engelli statüsündeki adayların, tercih ettikleri kadro ve pozisyonlar için aranılan genel ve özel şartları taşımaları halinde, puanları ve tercihleri çerçevesinde yerleştirilmeleri mümkün bulunmaktadır. Bununla birlikte, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53’üncü maddesinde; kurum ve kuruluşların toplam dolu kadro sayılarının (yurtdışı teşkilatı hariç) %3’ü oranında engelli çalıştırmak zorunda oldukları ve engelliler için sınavların, engelli kontenjanı açığı bulunduğu sürece engel grupları ve eğitim durumları itibariyle sınav sorusu hazırlanmak ve ulaşılabilirliklerini sağlamak suretiyle merkezi olarak yapılacağı hüküm altına alınmıştır. Memur olmak isteyen engelli vatandaşlarımızın, engelli kontenjanı çerçevesinde ve 657 sayılı Kanunun 53’üncü maddesine istinaden engelliler için yapılacak olan merkezi sınavda başarılı olmaları halinde de memur olarak istihdam edilmeleri mümkün bulunmaktadır.