Gündem

Ankara Büyükşehir Belediyesi Seğmenler Su Şirketi'ne eski hakim Osman Kaçmaz atandı!

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Seğmenler Su Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığına, ”kayıp trilyon” davasında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yargılanmasını isteyen Sincan Ağır Ceza Mahkemesi  eski hakimi Osman Kaçmaz atandı. Osman Kaçmaz, daha önce hakimliğini yaptığı mahkemede görülen davalar ile ilgili gündeme gelmişti. Şimdi de atandığı Ankara Büyükşehir Belediyesi Seğmenler Su Şirketi ile gündeme geldi. Kaçmaz, göreve gelir gelmez, oğlu Avukat Kenan Kaçmaz’ın istifasını istedi. Kenan Kaçmaz ise, Babasının taleplerini olumlu gördü ve babasından daha önce şirkette çalışmasına rağmen istifa etti. 

Kaçmaz, “Baba ve oğlunun aynı yerde çalışması ve birinin öbürünün amiri konumunda bulunması uygun olmaz” diye konuştu.

Görevinden ayrılan ve bir süre işsiz kalan Kenan Kaçmaz, daha sonra belediye şirketlerinden BELKO A.Ş’de sözleşmeli avukat olarak çalışmaya başladı.

Osman Kaçmaz, belediye şirketinin başına geçen dönemdeki yolsuzluk iddialarını araştırmak üzere getirilmiş ve ilk incelemede, 70 milyon liralık usulsüzlük tespit etmişti.

“Kayıp trilyon” davası

Osman Kaçmaz, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi başkanıyken eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın da hapis cezasına mahkum olduğu “Kayıp trilyon” davasındaki takipsizlik kararını kaldırmış ve RP Genel Başkan yardımcısı olduğu dönemde şüpheliler arasında bulunan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yargılanmasını istemişti.

Kaçmaz kararında, “Anayasa ve yasalarımızda herkesin yargılanması kuraldır. Dokunulmazlık ise istisna olup, bu kişiler yasalarda tek tek belirlenmiş ve bunların dışında hiç kimseye yargılanmama zırhı tanınmamıştır” demişti. Kararda, Anayasa’da Cumhurbaşkanı’nın dokunulmazlık kapsamında olduğuna ilişkin bir hüküm bulunmadığı da vurgulanmıştı.

Eski hakim Osman Kaçmaz’ın “Baba oğul aynı yerde çalışmamalı” diyerek oğlunu istifa ettirmesinin benzer ve ender bir örneği de yıllar önce bir kez yaşanmıştı. Türkiye’nin tanınmış Emniyet Müdürleri’nden Atilla Aytek, Kaçakçılık Organize Suçlar Daire Başkanlığı görevine atanınca, aynı birimde olan ve kendisinden önce burada çalışmaya başlayan polis eşinin tayinini çıkartmıştı. Atilla Aytek ‘Karı-koca aynı yerde, biri amir diğeri memur olmaz” demişti. Eşi de tayinini isteyerek başka birime geçmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir