Ekonomi

Faizde büyük indirim bekleniyor! Politika faizinin 19,75'ten 16,75'e çekilmesi bekleniyor

Turkish Yatırım Araştırma Bölüm Başkanı Baki Atılal; manşet enflasyondaki olumlu seyre, çekirdek enf-lasyondaki düşüş ve önümüzdeki aylarda düşüşün devam edecek olması da eklenince, faiz indirimi konusunda TCMB’nin elinin güçlendiğini söyledi. Atılal “Biz de yıl sonu yüzde 13,5’lik enflasyon beklentimiz dahilinde, eylül toplantısında TCMB’den 300 baz puanlık indirim beklemekteyiz. Ekimde de faiz indirimleri sürecektir” şeklinde konuştu.

Atılal, BİST100 endeksinin 100.500 üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda, yeni hedefin 103.500 olacağını kaydederek, “Kısa vadede TCMB, ECB ve FED’in toplantıları ile Brexit gelişmeleri gündemin odağında yer alacak. Bir haftalık periyotta İngiltere’de çok hızlı gelişmeler yaşanmıştı. Başbakan Johnson’ın, Brexit’in ertelenmemesi için sonuna kadar mücadele edeceğini açıklaması sonrası, konuyla ilgili gelişmeler bir süre daha gündemi meşgul edecek. ABD ekonomisindeki ivme kaybı sebebiyle, FED’in 25 baz puanlık indirim yapacağı öngörülüyor” dedi.

Atılal, global ve yurt içi konjonktürün korunması halinde dolar/TL’nin 5,64-5,72 bandında hareket etmesinin beklenebileceğine değinerek, BİST100 endeksinde 98.500 desteğinin ‘stop-loss’ (zarar kes) olarak değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Faizde büyük indirim bekleniyor! Politika faizinin 19,75'ten 16,75'e çekilmesi bekleniyor

Bloomberg HT Araştırma Masası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Eylül ayı politika toplantısına ilişkin anketinin sonuçlarını açıkladı.

Buna göre ankete katılan 22 kurum Merkez Bankası’ndan Eylül toplantısında haftalık repo faizinde 275 baz puanlık faiz indirimi bekliyor. Kurum tahminleri 175 bp ile 400 bp arasında değişti. Ayrıca kurumların politika faizinde yıl sonu medyan beklentisi yüzde 15.75 seviyesinde bulunuyor.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) 12 Eylül’de toplanacak. Bankanın ana fonlama aracı haftalık repo faizi, Temmuz toplantısındaki 425 baz puanlık indirimin ardından yüzde 19.75 seviyesinde bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir