Gündem

Yenikapı'ya çekilen araçlar ne ve neden Yenikapı'da? Araçlara kimler, ne tepki gösterdi?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Yenikapı’ya getirilen araçların ihtiyaç olmadığı halde önceki yönetimler tarafından kiralandıklarını ve “israfı göstermek” amacıyla bu noktaya çekildiklerini söylüyor.

Hükümet kanadı ise çekilen araçların ihtiyaç fazlası makam araçları değil, hizmet aracı olduğunu belirterek, İBB yönetimini “şov yapmakla” suçluyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu araçların hizmetten çekilmiş olmalarını “görev ihmali” olarak tanımlıyor.

Yenikapı’ya çekilen 730 araç

Yenikapı’ya çekilen araçların, İBB’nin önceki yönetimi tarafından ihtiyaç olmadığı halde kiralandığı iddia edilen arabalar olduğu anlaşılıyor.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mayıs ayında yaptığı bir açıklamada, İBB’de 643 yöneticiye bin 717 makam aracı, İSKİ’de 124 yöneticiye 874 makam aracı, İETT’de 48 yöneticiye 150 makam aracı düştüğünü söylemişti.

Ancak o dönemde yönetimi kayyumda olan İBB ise ayrı bir açıklama yaparak bu iddiaları yalanladı. İBB tarafından Mayıs ayında yapılan  açıklamada, “İBB bünyesinde 643 yöneticiye karşılık bin 717 makam aracı ifadesi gerçek dışı olup İBB’de makam aracı olarak hizmet veren toplam araç sayısı 120’dir. Bu rakama yurt içi ve yurt dışından gelen misafirler için kullanılan araçlar da dahildir. İSKİ’nin kiraladığı toplam araç sayısı 997 adettir. Bu araçları yöneticiler değil, İstanbul’a içilebilir su verebilmek için 365 gün 24 saat görev yapan çalışanlar işlerinin gereğini aksatmadan yerine getirmek için kullanmaktadır” denildi.

Ancak İmamoğlu, gerek 23 Haziran seçimleri öncesinde gerekse de göreve başladıktan sonra bu konudaki iddialarında ısrarcı oldu ve açıklama yapmayı sürdürdü.

Son olarak, Cuma akşamı İzmir’de konuşan Ekrem  İmamoğlu, araçların “israfı topluma anlatmak istedikleri” için çekildiğini belirterek, ” İsrafın boyutu göstermek istiyoruz. Yaptığımız şey israfla ilgili aslında. Ne kadar gereksiz bir toplum ya da kamu parasının kötü harcandığının göstergesi. Biz bunu toplum görsün istiyoruz, sonuna kadar da göstereceğiz. Başka örnekleri de ortaya koyacağız” dedi.

Yenikapı'ya çekilen araçlar ne ve neden Yenikapı'da? Araçlara kimler, ne tepki gösterdi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Deniz Demir, Cuma günü attığı Twitter mesajında, İBB’nin 2019 yılında 139 milyon TL karşılığında 2 bin 432 araç kiraladığını yazdı. Demir ayrıca, son dört yılda düzenlenen ihalelerde tek bir geçerli teklif olduğunu ve ihaleleri hep aynı firmanın kazandığını da öne sürdü.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu ise  Cumartesi günü Aydın’da yaptığı açıklamada, bu araçlar için ödenen paraların kime gittiğini de “yeri geldiğinde açıklayacaklarını” söyledi.

Sözcü gazetesinde dün yayımlanan bir iddia gündeme bomba gibi düştü. Haberde ,2019 yılı için açılan ihale sonucunda Platform Turizm ile anlaşma imzalandığı ve bu şirketin de Albayraklar Holding Başkan Yardımcısı Nuri Albayrak’ın damadı Adem Altunsoy’a ait olduğu öne sürüldü. Bahsi geçen şirketler ,Platform Turizm, Albayraklar Holding veya Altunsoy tarafından halen bir açıklama yapılmış değil.

Kim, nasıl tepki gösterdi?

Park edilen araçlara, hükümet kanadından ise çok sert tepkiler geldi. Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, araçların çekilmesini “bir algı operasyonu” olarak tanımladı.Muş, çekilen araçların makam aracı değil, İBB’nin hizmet aracı olduğunu öne sürdü.

Yenikapı'ya çekilen araçlar ne ve neden Yenikapı'da? Araçlara kimler, ne tepki gösterdi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün yaptığı açıklamada, İmamoğlu’nu eleştirerek, belediyeciliğin “şov işi” olmadığını söyledi.

Soylu, “Eğer bunlar hizmete gerekli değilse asıl yapman gereken kamu ihale kanunun kendine vermiş olduğu yetkiye dayanarak eksiltmeyle yapılan ihaleyi bir vesileyle azaltmaktır. Bu senin hakkındır. Ama bunların kiralarını öderken iddian bunlar ihtiyaç değilse kamu zararını devam ettirmeden bunu sağlamaktır; eğer öyleyse kamu zararını devam ettiriyorsun. Eğer hizmetteki araçları çekiyorsan bu da başka bir görev ihmalidir. Bu da bizim sorumluluğumuzdur, bunun hepsini araştırmak bizim İçişleri Bakanlığı’nın sorumluluğudur” dedi.

Yenikapı'ya çekilen araçlar ne ve neden Yenikapı'da? Araçlara kimler, ne tepki gösterdi?

Esenler’in Adalet ve Kalkınma Parti’li Belediye Başkanı ve İBB Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu, yapılanları “kara propaganda” olarak nitelendirdi.

Göksu, “Söyledikleri, algı yaptıkları iddiaları ispatlamaya çalışıyorlar. Ama bu araçları çekerek bugünden itibaren İstanbul’da hizmeti durdurmuş durumdalar. Sadece bir kara propaganda yapmak için İstanbul’da hayatı durdurmayı göze almış bir zihniyet var ortada. Seçimde söyledikleri iddialar iftiraydı, bugün de gösterdikleri araçlarla bu iftirayı tescil etmiş oluyorlar. Bugün evinde bakım hizmeti, sosyal hizmet bekleyen İstanbullu vatandaşlar İBB personelleri nerede diye sorarsa Yenikapı’ya baksın. Belediyenin hizmet araçları İBB başkanının kara propaganda fantezisi ile siyasi şovu ile meşgul” diye konuştu.

Çekilen araçlar arasında İBB’nin CHP’li Başkanvekili Hüseyin Aksu’nun da makamı aracı yer alıyor.

Aksu, dün yaptığı açıklamada, “Bu araç depoda duruyordu. Bana tahsis edildi. Konuyla ilgili belediyenin basın birimi açıklamayı yapar” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir