Gündem

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, : "Su verelim, petrol verelim' dedik. Oradaki papazlar …"

  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu,  Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki orman yangınına ilişkin, “Güney Kıbrıs bir tarihte susuz kaldı. ‘Su verelim, petrol verelim’ dedik. Oradaki papazlar, ‘Türk’ün suyunu veya akaryakıtını kullanmak caiz değildir’ demiş. Onlar papazlara sormadan, bu işleri yapamıyorlar ama papazlardan izin alırlarsa, gidip, yangını söndüreceğiz veya tamamen yanacak.” dedi.


Afyonkarahisar’a gelen Bakan Eroğlu, Vali Aziz Yıldırım’ı makamında ziyaret etti.

Eroğlu, gazetecilerin Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki orman yangınına ilişkin bir sorusu üzerine,  “Tüm helikopter, uçak ve arazözlerimiz bu bakımdan mükemmel, hiç bir sıkıntımız yok.” diye konuştu.

– “İsterlerse hazır helikopterlerimiz var, uçaklarımız var”

Ülke genelinde 680 yangın çıktığını ve bin 88 hektarlık alanın zarar gördüğünü anlatan Bakan Eroğlu, şunları söyledi:

“Bu rakam küçük bir rakam değil. Güney Kıbrıs’ta belki bir günde bu kadar alan yanacak. Biz dedik ki, isterlerse hazır helikopterlerimiz var, uçaklarımız var. Birisi Antalya’da Silifke’de bekliyor. Kıbrıs’a dahi müdahale edecek durumdayız ama Güney Kıbrıs bir tarihte susuz kaldı. ‘Su verelim, petrol verelim’ dedik. Oradaki papazlar, ‘Türk’ün suyunu veya akaryakıtını kullanmak caiz değildir’ demiş. Onlar papazlara sormadan bu işleri yapamıyorlar ama papazlardan izin alırlarsa, gidip yangını söndüreceğiz veya tamamen yanacak.” 

Bir başka gazetecinin Bakan Veysel Eroğlu’na, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Kıbrıs Rum kesiminde süren yangınlara Türkiye’nin yardım önerisine ilişkin, “Rum tarafı böylesine hassas bir durumda ve bu insani yaklaşım karşısında bile bundan avantaj elde etmeye çalışıyor. Türk uçaklarını ve helikopterini Rum tarafına indirmeye çalışıyor. Bu bizim kabul edebileceğimiz bir şey değil” sözlerini anımsatması üzerine, Eroğlu, “Öyle bir numara yok. Kusura bakma, orası bizim için Güney Kıbrıs Rum kesimidir. Ancak anlaşma olursa o zaman. Türkiye büyük bir ülke, merak etmeyin. Gümbür gümbür geleceğe doğru büyük adımlar atıyoruz. Eninde sonunda yardım isteyecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Sıcak havada su kanallarına giren çocukların boğulmasının engellenmesine yönelik tedbirlerin olup olmadığının sorulması üzerine Bakan Eroğlu, yaşanan boğulma hadiselerinin kendilerini de üzdüğünü, bunların önüne geçebilmek için uyarıcı levhalar yerleştirdiklerini bildirdi.

Kanallardaki suyun durgun bir su olmadığını ancak çocukların bunu bilmediğini anlatan Eroğlu, şöyle konuştu: 

“Orada muazzam bir akıntı var. Yüzeyde görülmeyebilir ama çocuk girdiği zaman onunla mücadele etmesi ve tekrar dışarı çıkması mümkün değil. Bunların etrafına tel örgüler örüyoruz ama dünyanın hiçbir yerinde bu yoktur. Ben Hollanda’da doktora sonrası çalışmalar için gittim. Kanallar hep açıktı, herkes eğitimlidir. Kimse kanala falan girmez. Biz bu bakımdan tel örgüleri şehir içinde olanlara yaptık ama tabii her tarafına kanalın böyle bir usul yok. Bu konuda birkaç tane Batman’da yaptık. Kenarında havuzlar yapalım da ‘çocuklar orada girsin’ diye. Bunu çoğaltma talimatı verdim. Dere kenarında, çocukların girebileceği, emniyetli, kademeli bir şekilde 1 metre 50 santimetreye kadar varan bir havuz yapalım çocuklara, suya girsinler.” 

Bakan Eroğlu, sıcak havanın bir süre daha devam etmesinin öngörüldüğünü ifade etti.

AA
Kamupersoneli.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir