Dünya

'Türkiye 2020 iklim zirvesini geri çevirdi' iddiası

Climate Home News kaynaklı habere göre,  Türkiye’nin, BM İklim Değişikliği Zirvesi’ne ev sahipliği için yaptığı teklifi geri çekerek, Birleşik Krallık’ın önünü açtığını duyuruldu. Eğer Birleşik Krallık’ın ev sahipliği teklifine itiraz edilirse alternatif bir çözüm bulunması gerekecek.

Birleşik Krallık-İtalya ortak teklifi

Diplomatik kaynaklara dayandırılan haberde ; “Ankara’nın başvurusunu geri çekmesi, Birleşik Krallık-İtalya ortak teklifini masadaki tek teklif olarak bıraktı. Buna göre, İtalya ile yapılan müşterek öneride Birleşik Krallık ana zirveyi gerçekleştirecek. İtalya ise gençlik etkinliği olarak da bilinen pre-COP adlı hazırlık toplantısına ev sahipliği yapacak.”ifadelerine yer verildi.

Kritik 2020 müzakerelerine ev sahipliği yapmak üzere  Batı Avrupa’dan ve diğer ülkelerden oluşan bir grup ortaya çıktı.

Kaynaklar, CHN’ye, grup olarak ortaya çıkan ülkelerin Birleşik Krallık ve İtalya’nın ortak teklifine itiraz edebileceğini söyledi. Herhangi bir itirazda bulunulmazsa, BM gelecek salı gününden önce Birleşik Krallık’ı resmen ev sahibi olarak ilan edebilir. Eğer itirazlar yapılırsa alternatif bir çözüm bulunması gerekecek. 

Kritik zirve 2020’de

Ülkeler,  Paris Anlaşması’nın küresel ısınmanın 2020’ye kadar 2 derecenin “çok altında” tutmayı amaçlayan ortak hedefi için güncellenmiş iklim planlarını sunacaklar.

Daha önce neler yaşanmıştı?

Hatırlanacağı gibi dünya iki gün önce iklim krizi için hazırlanan raporu konuşmuştu. İklim krizi hakkında hazırlanan kapsamlı raporda: “Dünya, iklim krizinin etkilerine vahim düzeyde hazırlıksız ve önümüzdeki on yıl içinde gerekli yatırımlar yapılmazsa küresel ısınmada en az sorumluluğu olan en yoksul kesimler en ağır bedeli ödeyecek.” uyarısına yer verilmişti. Rapor, iklim krizinin etkileri, tehlikeleri ve çözümlerinin bütün karar düzeylerine yansıyacak şekilde anlaşılması, planlanması ve finanse edilmesini sağlayacak bir “devrim çağrısı yapıyor ve önerilerinin eyleme dönüşmesini istiyor.

İklim krizine adaptasyon planları konusunda daha ayrıntılı açıklamaların 23 Eylül 2019 tarihinde yapılacak BM İklim Zirvesi’nde yapılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir