Ekonomi

5 milyon Emekli 1 Ekim'i bekliyor İntibak yasası çıkacak mı? İntibak nedir?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, 355 liraya varan zam yolunu açacak intibak düzenlemesi beklentisi taşıyor.

Emekli vatandaşlar İntibak Yasası çalışmaları için resmi açıklama bekliyorlar. ‘İntibak Yasası 2019 son durum ne? İntibak nedir?’ gibi soruların yanıtları milyonlarca emekli tarafından araştırılıyor. 2000 ve sonrasında emekli olan milyonlarca vatandaşımız İntibak Yasasını beklemeye koyuldu. İntibak Yasası son dakika haberleri güncel olarak takip ediliyor. Eğer emekliye intibak düzenlemesi olursa SSK ve Bağ-Kur’lu olan vatandaşların emekli maaşı zamlanacak ve en az 2020 lira olacak. Peki, Emekli İntibak Yasası çıkacak mı? İntibak Yasası hakkında merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz…

İNTİBAK YASASI 2019 SON DURUM NE? 

Emekli olan vatandaşların intibak yargı süreci için heyecanlı bekleyişleri devam ediyor. İntibak Yasası hakkında resmi bir açıklama bulunmuyor. Eğer bu yasa çıkarsa emekli maaşlarında zam olacak.

2000’den sonra emekli olan SSK ve Bağ-Kur’lularla kurum farkı nedeniyle maaşı düşük kalan memur emeklilerinin intibak umudu sürüyor. Meslektaşına göre düşük maaş alan memur emeklileri de, kurum farkı kaynaklı farkın giderilmesini istiyor. 2000’den önce emekli olan 2 milyon kişiye yapılan intibak zammı, 2000 ve sonrasında emekli olanları da beklentiye sokmuştu. Bunun için yargı süreci başlatılmış; Anayasa Mahkemesi ise Meclis’i adres göstermişti. Emekliler, intibak için Meclis’in açılacağı 1 Ekim’i bekliyor. Eğer intibak çıkarsa, 5 milyon emeklinin maaşı değişecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, 355 liraya varan zam yolunu açacak intibak düzenlemesi beklentisi taşıyor.

İNTİBAK NEDİR?

Arapça kökenli olan İntibak, uyum ve iki şeyin ölçülerinin birbirini tutması olarak ifade ediliyor. Emeklilik maaşlarını etkileyen intibak zammı, prim kazancı ve prim ödeme gün sayısı aynı olmasına rağmen farklı aylıklar alan emekliler arasında denge sağlamak amacıyla düzenlenecek. Sigortalıların çalıştıkları dönemlerdeki kanun hükümlerinin esas alınmasıyla emekli aylıkları karma sisteme göre hesaplanıyor. Prim kazancı ve primlerinin ödeme gün sayısı aynı olmasına rağmen, farklı tarihlerde emekli olunması halinde emekli aylıkları eşit olmuyor. Bu durumun düzeltilmesi için güncelleme kat sayısı ve aylık bağlama oranlarında eşitliği sağlayacak düzenlemeler yapılması “intibak” olarak adlandırılıyor.

MEMUR EMEKLİLERİNİN İNTİBAK TALEBİ NE?

Memur emeklilerinin intibak talebi ise Memur-Sen tarafından hükümete iletildi. Taleple aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasındaki kurum farklılığı kaynaklı emekli maaşı farkının giderilmesi hedefleniyor. Düşük maaşı olanlara aradaki fark kadar ilave ödeme gerçekleştirilmesi isteniyor. Eğer bu talep hayata geçerse, aynı görevden emekli olmuş kişiler arasındaki kurum kaynaklı maaş farkı kapatılacak.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Yıllardan beri beklenen bu yada çıkacaksa, çıkmayacaksada, insanlar. boş yete merak içinde beklemesinler. Emekliler sıkıntı içinde kıvranırken,Millet bahçeleri gibi ölü yatırımlara ne gerek var, önce emeklinin ve vayandaşın rahat yaşamaları için maaşlarında iyileştitme yapıp günlük ihtiyaçlarını görmelerini sağlayın ondan sonra Sosyâl yatırımlar yapın. Bu ne demek oluyor "Horozum ibikli olsunda ötmezse ötmesin" anlamına geliyor…Onun için bir an evvel emekli maaşlarına gerekli düzenleme yapılsın…

 2. Bence intibak yasası bir an önce çıkmalı yoksa bu devlet için sıkıntı oluşacak emekli bir paçavra gibi bir kenara atılmış ek iş bir gelir kapısı arıyor yazık çok yazık

 3. İntibak in cikmasinin hicbir inanirligi kalmadı basın sürekli bunu gündemde tutup avutuyor yazık bu yaştan sonra bu emekli insanlara hayaldi hayallerde kaldi

 4. Bu emeklilik formülü değişmediği ve yerlilerin sorunu çözülmediği sürece bundan sonra bende oy yoktur. Biz sadece hakkımız olanı istiyoruz.

 5. Papağan gibi 355 tl ye varan zam yapılacak diye tam 8 yıldır tekrarladınız.Şimdi soru şu: maaşlar arasında yaklaşık iki katı kadar fark varken 2011 yılında yapılan İNTİBAK zammı olan 355 tl ile günümüzdeki 355 tl aynı mı? 8 yıldır enflasyon "0" mı ?

 6. emekliler bugune kadar oy vermeselerdi bu haksizlik coktan duzeltilmisti.Emekliler parti kursa ikdidar olurlardi.5 -10 milyon insan, esleri ile hepsi secme se secilme hakkina sahipken,particilik ugruna oy ver sonrada senelerce hukumete yalvar dur.Kaynak yoksa harcanan paralar,kiralanan makam otolari vs nasil odeniyor.tabiiki emeklilerin ve ucretlilerin perisanligi uzerinden.

 7. 1.200 yeni zamdan sonra oldu çıkacaksa çıksın şu intibak yeter artık kendileri geçinsin bu aylıkla yazık ya

 8. Bu haksızlığın önüne geçmeleri lazım artık böyle olmıycak hakettiğimiz emeyin karşılığı bu olmamalı bu kadarda duyarsız olunmazzz

 9. SGK"lı düşük emekli maaşı alan emeklililer perişan çok yoksul Bakanlığın ve hükümetin bunu görmezden gelmemesi lazım artık yeterrr..Bakan Z.Zümrüt selçuk emeklilere karşı vicdansız ve merhametsiz buna Sayın R.T Erdoğanın acilen el atması ve İNTİBAK yasasını çıkartılması gerekir,Asgari ücretin altında da olmaması gerekir.

 10. Ne doğru düzgün hükümet ne adam akıllı muhalefet var.. Anca kendi ceplerini dolduruyolar.

 11. Eşim öldü 2 öksüz çocuğum var 1050 lira komik bi tutar alıyorum yazık günah değilmi bize

 12. seçim yoksa yasada çıkmaz boşuna umutlanmayın..zaten mevcut iktidar yapsaydı bugüne kadar yapardı..neden yapmadın diye adama sorarlar.mağduriyet dizboyu ama kimin umurunda..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir