Gündem

Son Dakika! Suriye operasyonu için 11 ilin sağlık müdürlüklerine yazı gönderildi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’ye seslenerek Suriye operasyonları için iki hafta kadar bir süre tanıdığını eğer istenilen şartların oluşmaması durumunda Türkiye’nin bu süre sonun da kendi Suriye planlarını sürdüreceğini açıklamıştı. Erdoğan’ın açıklamaları üzerinden MSB ve Sağlık Bakanlığı koordineli olarak Suriye Operasyonlarını yürtmeye başladı. Sağlık bakanlığı olası bir Suriye operasyonu öncesinde 11 İlin İl Sağlık Müdürlüklerine doktorların izinleri ile ilgili talimat yazısı gönderdi. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar harekat planlarının ve hazırlıkların tamamlandığını açıklamıştı. Olası o harekat için Sağlık Bakanlığı da aralarında İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’nın da bulunduğu 11 ilin Sağlık Müdürlüğü’ne yazı gönderdi. Görevlendirme yazısında 20 Ağustos-20 Ekim tarihleri arasında Şanlıurfa ve Mardin’deki tesislerde res’en personel görevlendirildiği bildirildi.

İŞTE GÖREVLENDİRME YAZISI

Görevlendirme yazısında, “Şanlıurfa/Mardin İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı sağlık tesisleri emrine Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye bölgesine yapılması planlanan sınır dışı askeri harekat kapsamında sağlık hizmetlerinin yürütülmesi için yapılan organizasyona destek vermek amacıyla resen görevlendirilen personelin 20/08/2019 – 20/10/2019 tarihleri arasında görevlendirilme onayları ekte gönderilmektedir.” denildi.

DOKTORLARIN İZİNLERİ İPTAL EDİLDİ

Görevlendirilen personel, söz konusu tarihler arasında Şanlıurfa ve Mardin il sağlık müdürlüklerinin emrinde çalışacak. Olası askeri harekatın sağlık hizmetlerini yürütecek. Ayrıca Şanlıurfa’da doktorların izinleri süresiz olarak iptal edildi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yönetim Kurulu da bakanlık tarafından yapılan tüm görevlendirmelerin kabul edildiğini açıkladı.

SINIRDA 40 BİN MEHMETÇİK BEKLİYOR

Fırat’ın doğusuna yönelik dev harekât için hazırlıklar tamamlandı. Olası bir operasyon için 80 bin asker emir bekliyor. Bu sayı 1974’te Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan 40 bin askerin iki katı anlamına geliyor. Operasyon Şanlıurfa ve Kilis- Elbeyli’de kurulan ana karargâhlardan yönetilecek. 500 km’lik hatta intikal 10’dan fazla noktada başlayacak. Hedef 30 bin kilometrekarelik alandaki terör örgütlerini tamamıyla imha edip tehdit koridorunu sona erdirmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir