Ekonomi

Memur ve Memur Emeklileri Dikkat: Maaşlara Fark Zammı Yansıtılacak

Toplu sözleşmeden 2020 için yüzde 4 artı 4 zam alan milyonlarca memur ile memur emeklisi enflasyon farkı için bekleyiş içine girdi. Merkez Bankasu tarafından ekonomistlerle Eylül ayı anketi yapıldı. Ankete göre 2019 yılı için enflasyon tahmini yüzde 13.96 oldu. Bu bağlamda 2019 yılının ikinci yarısında enflasyon yüzde 8.52 olacak.

OCAK AYINDA EKLENECEK

Konu ile ilgili olarak Posta Gazetesinin aktardıklarına göre Merkez Bankası da 2019 yılı enflasyon tahminini yüzde 13.90 olarak açıkladı. Bu tahmin ise 2019’un ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyonun yüzde 8.46 olarak gerçekleşebileceğine işaret ediyor. İlk tahmine göre memur zammı yüzde 7.52 (yüzde 4+3.52’lik fark), ikincisine göre ise 7.46 (yüzde 4+3.46’lık fark) olacak. Toplu sözleşmeye göre; memur ve emeklisine bu yılın ocak ayında yüzde 4, temmuz ayında ise yüzde 5 zam yapılmıştı. Yüzde 5’i aşan fark ocakta yüzde 4’e eklenecek.

Enflasyon tahmini kapsamında aile yardımı 338 TL olacak. Ocak ayında çocuk yardımları da memur maaşları ile doğru orantılı bir şekilde zamlanacak. 0-6 yaş arası için çocuk yardımı en az 72 liraya, enflasyon tahminlerine göre de 74 liraya çıkabileceği gibi 6 yaş üstü çocuklar için ödenen tutar ise en az 40 liraya, enflasyon tahminlerine göre 37 liraya yükselecek.

EN DÜŞÜK MAAŞ NE KADAR OLACAK?

Enflasyon farkının olmaması ve toplu sözleşme zammının uygulanması durumunda en düşük memur emekli maaşı 2 bin 522 liradan 2 bin 623 liraya çıkacak ve en düşük memur maaşı 3 bin 512 liradan 3 bin 724 liraya yükselecek.

Yüzde 3.46’lık enflasyon çıkarsa Ocak ayında en düşük memur emeklisi maaşı 2 bin 710 liraya, en düşük memur maaşı da 3 bin 774 liraya yükselecek.

Bir Yorum

  1. MEMUR EMEKLISINE AILE YARDIMI YOK.BUNLARIN VERECEGI ZEHIR OLSUN.BIZIM KARILAR OLDUMU KI AILE YARDIMI YOK LANET OLSUN.UC KURUŞ VERECEKLERI ZAMMIDA VERMESINLER

  2. MEMURSEN SAĞLIK SEN AYIP TUTUYORDU NOLDU FISSSS.SIZDE ONLARA ÇALIŞIYORSUNUZ MEMUR VE MEMUR EMEKLILERINE DEĞIL.AZICIK ELINIZI VICDANINIZA KOYUN.MEMUR EMEKLISINE HANI AILE YARDIMI VERILECEKTI.INSALLAH HEPINIZ AYNI YOLDA ÇAMURA SAPLANIR.BATAKLIKTA KALIRSINIZ.

  3. 696 KHK LI İŞÇİLERE 2018 ENFLASYON FARKLARI VERİLMEDİ BU SENEDE VERİLMEYECEK ANLAŞILAN !!! ANAYASAL HAKKIMIZ OLAN 2019 KAMU ÇERÇEVE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İSTİYORUZ !!!

  4. Temmuz zammindan sonra sürekli yazıyorsunuz emekliye şu zam ,bu zam çıka çıka ne çıķıyor biliyormusunuz dağ fare doğuruyor,zaten emekli olduğunüzda maaş yarıya inince olan oluyor bir daha kendinizi toparlama şansınız yok hele birde enflasyon düşük gösterilince…en iyisi yazmayinda millet emekliye durmadan zam yapiliyor zannetmesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir