Gündem

Thomas Cook İflası Türk Turizmi'ni nasıl etkiler? Türk Turizmcilerden ilk yorumlar..

Tur operatörünün müşterisi tüketiciler açısından, zararlarının giderilmesi söz konusu olsa da Thomas Cook ile iş ortaklığı yapan, onlar adına tüketicileri ağırlayan ülkemiz işletmelerinin ticari olarak ciddi kayıpları oldu. Yaşanan bu durum, bu sezonun yanı sıra bir sonraki sezonu da derinden etkileyecektir. Başta oteller olmak üzere tüm tedarikçileri maalesef çok zor bir süreç bekliyor.

Thomas Cook İflası Türk Turizmi'ni nasıl etkiler? Türk Turizmcilerden ilk yorumlar..

Thomas Cook özellikle yaz tatili paketleriyle Türkiye’ye turist taşıyan bir şirket konumundaydı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yaz tatili sezonunda Thomas Cook aracılığıyla Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısının 600 ila 700 bin civarında olduğunu belirtti.

Ancak Bakan Ersoy, iflasın yaz tatili sezonunun sonunda gelmesinin sektöre zaman tanıyacağını, 2020 yaz sezonuna kadar oluşacak boşluğun diğer firmalar tarafından doldurulabileceğini ifade etti.  Thomas Cook’un iflası nedeniyle Türkiye’deki turizm işletmerinin bir de alacak sorunu ortaya çıkmış durumda. Thomas Cook aracılığıyla tatil paketi alan turistler ödemeleri İngiliz tur operatörüne yapmış olsa da, bu ödemelerin tamamı Türkiye’deki işletmeler tarafından tahsil edilmiş değil.

Bu noktada Bakan Ersoy, otellerde kalan İngiliz turistlerin ödemelerinin İngiltere’de sivil havacılık sigortası (ATOL) kapsamında koruma altında olduğunu belirterek otellere “misafirlerden ücret talep edilmemesi”, aksi halde yasal işlem başlatılacağı uyarısında bulundu.

Hükümet hangi önlemleri alıyor?

  • Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Thomas Cook aracılığıyla Türkiye’ye gelen turistlerin tahliyesinin kontrollü biçimde yapıldığını söylüyor.
  • Bu sürecin devam edeceğini ifade eden Ersoy, işletmeler için ise hükümetin acil kredi destek çalışması yürüteceğini belirtti.
  • Antalya Valiliği, iflastan etkilenen turistlerin dönüşünü kolaylaştırmak üzere havalimanında bir kriz masası oluşturdu.
  • Bakan açıklamasında, iflas nedeniyle zarar görebilecek otellere ve diğer işletmelere 50 milyon Euro dolayında kredi desteği verilebileceğini söyledi.

Perşembe günü Türkiye’ye dönecek olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile birlikte bir toplantı gerçekleştireceklerini söyleyen Bakan Ersoy, “Tahmin ediyorum Thomas Cook’un iflası nedeniyle oluşan maliyet de o zamana kadar netleşmiş olur” diye konuştu.

Türk Turizmciler Thomas Cook iflasına ne dedi?

Thomas Cook İflası Türk Turizmi'ni nasıl etkiler? Türk Turizmcilerden ilk yorumlar..

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya: Dünyanın dört bir yanındaki Thomas Cook müşterilerinin yanı sıra tatillerini satın almış ama henüz tatillerine başlamamış olanlar için İngiliz resmi makamlarının devreye girdiğini belirten Bağlıkaya, bugünden itibaren tatillerini sürdürenlerin evlerine dönüşleri ile tatillerini satın almış olanların tatillerini yapmaları, İngiltere’deki sigorta sistemi sayesinde sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı. Yasa tasarısının  bir an önce Meclis gündemine getirilmesi gereğini ifade eden Bağlıkaya; ‘Mevcut sorunun çözümü için üyelerimiz tüm güçleri ile çalışmalarını sürdürmektedir. Bu olay bize Türk turizm tüketicilerinin güvenceli tatile kavuşmaları için yapılan yasa çalışmasının bir an önce yasalaşmasının önemini bir kez daha hatırlatmaktadır. Ayrıca yasa çalışması ile yabancı tur operatörlerinin Türk Seyahat Acentaları ile iş birliği yapmaksızın turizm ürünü tedarik etmelerinin yarattığı benzer sıkıntıları da çözmek gereği ortaya çıkmaktadır.Bu çerçevede Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda bekleyen yeni yasa tasarısının bir an önce Meclis gündemine getirilerek yasalaştırılması sektörümüzün sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi açısından büyük önem ve aciliyet taşımaktadır.” ifadelerini kullandı.

Thomas Cook İflası Türk Turizmi'ni nasıl etkiler? Türk Turizmcilerden ilk yorumlar..

İngiliz seyahat şirket Thomas Cook’un %8 hissedarı olan Anex Tur’un Başkanı Neşet Koçkar:  İflasın Türk işletmelerin birkaç yüz milyon pound kaybetmesine neden olabileceğini ve asıl etkinin gelecek sene görüleceğini belirtti. Koçkar ” Hissedar olduğumuzdan beri konunun finansal kriz olduğu kadar yönetim krizi olduğunu iddia ediyorduk. Nitekim yönetim bu son krizi iyi idare edemedi ve sonuç ortada..Böyle bir şirketin bu şekilde ortadan kalkması inanılır gibi değil.Türkiye açısından önemli bir olay, Thomas Cook dünyanın en büyük 2. operatörüydü. Türkiye’de büyük operasyonları vardı. Ciddi bir açık olacak ve bu açığın kısa zamanda dolması kolay değil. Otelcilerin ciddi alacakları var. şirkete kayyum atanacak, kayyum şirketlerin varlılarını satmaya başlayıp borçları kapatacak. Ama bana kalırsa buradaki otelcilere sıra gelmez. Bu yıl için otelciler birkaç yüz milyon pound açık verir ama asıl gelecek seneyi etkiler. Çünkü İngilizler tatillerini çok önceden alırlar. Geçmişle ilgili büyük bir açık kalacak gibi görünüyor” ifadelerini kullandı. Koçkar ayrıca kayyumdan davet beklediklerini ve görüşmeler sonrası yol haritalarının belli olacağını sözlerine ekledi.

Thomas Cook İflası Türk Turizmi'ni nasıl etkiler? Türk Turizmcilerden ilk yorumlar..

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay: İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un iflasının Marmaris için sıkıntı yaratabilecek bir durum olduğunu ancak umutsuzluğa düşmeyeceklerini söyledi. Thomas Cook’un İngiltere ayağının iflas ettiğini dünyadaki diğer ülkelerde operasyonlarına devam ettiğini anlatan Oktay, “Marmaris’e gelen İngiliz turistlerin yüzde 50’si Thomas Cook tarafından getiriliyordu. Ekim ayında Marmaris’e 25 bin kişi getirecekti. İflasın ardından bu iptal oldu şimdilik. Bölgemiz adına üzücü. Yaralarımızı saracağız.” ifadelerini kullandı. Kendilerinin Thomas Cook’un durumunu göz önüne alarak İngiltere’de, Büyükelçilik başta olmak üzere tur operatörleriyle de toplantılar yaptıklarını aktaran Oktay, gelecek yıl nisan ayında uçak seferlerinin başlayacağını, Marmaris’i de turistlere hazır hale getireceklerini dile getirdi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir