Ekonomi

ATO’dan bankalara çağrı: Aynısını KOBİ’ler için bekliyoruz

Bankalar son zamanlarda vatandaşların yüksek kredi faiz oranı ile çektiği kredileri indirilen faiz oranları üzerinden yapılandırmış ve vatandaşların rahat bir nefes almasını sağlamıştı. Vatandaşlar için yapılan yapılandırmanın yanı sıra Türkiye Bankalar Birliğinin banka ve finansal kurumlara ve büyük şirketlere de yapılandırma uygulanmıştı. Büyük şirketler için yapılan yapılandırmanın aynısının KOBİ’ler içinde yapılması için bankalara çağrıda bulunan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, “Bankalarımızın aynı adımı Türkiye ekonomisini sırtlayan KOBİ’lerimize doğru da atmasını bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

BANKALARA ÇAĞRI YAPTI

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran tarafından yapılan yazılı açıklamada kredi borcu bulunan Türkiye Bankalar Birliğinin banka ve finansal kurumlara büyük ölçekli şirketler için gerçekleştirilen Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY) uygulaması hakkında önemli açıklamalarda bulunarak çağrı yaptı.

BÜYÜMEYİ HIZLANDIRACAK

25 milyon lira ve üzerinde kredi borcu bulunan şirketler için yapılandırma kararı verilmesi Türkiye’de şirketlerin rahatlamasını sağladı. Yatırım ve üretim açısından büyük bir hamle olduğunu dile getiren Baran,  “Finansal Yeniden Yapılandırma kararı, doğru, önemli ve güzel bir adım. Bankalarımızın aynı adımı Türkiye ekonomisini sırtlayan KOBİ’lerimize doğru da atmasını bekliyoruz. İstihdamın yüzde 75’ini sağlayan KOBİ’lerin, toplam krediler içindeki payı yüzde 25 seviyesinde. Küçük ve orta boy işletmelerimiz ekonomimizin bel kemiğidir. Bu kesimin borçlarının yeniden yapılandırılmasının, piyasaları hareketlendirerek ekonomiye olumlu katkı sağlayacağına ve yılın son çeyreğinde de büyümeyi hızlandıracağına inanıyoruz.” Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir