Diyanet Personeli

10 Bin Kadrolu Kur’an Kursu Öğreticisi Alınacak

DİB Prof. Dr. Mehmet Görmez 6 Ay İçinde 10 Bin Kadrolu Kur’an Kursu Öğreticisi Alınacağını Söyledi.
DİB Prof. Dr. Mehmet Görmez, ilk 3 ay içerisinde 5 bin gönüllü Kur’an Kursu öğretmeni, 6 ay içinde yine 5 bin olmak üzere 10 bin gönüllü Kur’an Kursu öğretmeninin kadroya alınacağının haberlerini söyledi.

Türkiye içerisinde sayıları 20 binden fazla olan Kur’an kursunda eğitim veren kadın öğretmenlerinin temsil edenleri görüşerek oluşturdukları ‘Atama Bekleyen Gönüllü Kur’an Kursu Öğretmenlerinin İstanbul Platformu’nun emekleri neticeye vardı.

 Platform sözcülerinden  İmren Soylu, Asiye Tahinoğlu, Gülistan Seven kadro problemine çözüm bulunması ve mağduriyetlerin ortadan kalkması için Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’ le görüştü. Platform üyeleri yapılan görüşmede, “Bizler, kadrolu Kur’an Kursu öğreticisi bulunmayan cami ve Kur’an kurslarında görev yapan vekil imamlar, müezzin kayyımlar ve Fahri Kur’an Kursu öğreticileriyiz. Şu an güncel olan KPSS-DHBT puanlarımızın süreleri geçmeden ve verilmeyen haklarımız için lütfen harekete geçin. Bizler, isteyerek bu mesleği seçtik ve Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinde kadrolu veya sözleşmeli olarak görevlendirme beklemekteyiz” diyerek düşüncelerini belirttiler.

Platform üyelerinin sözlerine kulak veren Mehmet Görmez, kadro konusunu Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşerek ve ilk 3 ay içinde 5 bin kadrolu öğretici için Maliye Bakanlığı’na yazının gönderildiğini belirtildi. Mehmet Görmez, 6 ay içinde ikinci 5 bin kadro için ise halen çalışmaların devam ettiğini ve bu konuda da gerekli adımların atıldığını bir terslik olmadığında 6 ay içerisinde 10 bin Gönüllü Kur’an Kursu öğreticisinin kadroya alınıp mağduriyetin son bulacağı kaydedildi.