Gündem

Tank Palet Fabrikasının kiralanmasından dolayı para alındı mı?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı bugün yaptığı parti gurup toplantısında yine Tank Palet Fabrikası’nın 25 yıllığına Katar ordusuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen BMC’nin sahibi Ethem Sancak’a kiralanması üzerinden çok sert eleştirilerde bulundu.

Yerli ve Milli olmanın önemini, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyete kazandırdıkları ile örnekler ile anlatan Kılıçdaroğlu, ‘’ 1923’te İzmir İktisat Kongresini topladığında ülkenin savunma sanayisi yoktu. Üretim doğru dürüst yoktu, fabrikalar yoktu, bankalar yoktu. İlk yaptıkları işlerden birisi Kırıkkale’de entegre silah savunma sistemini kurmak oldu, bir entegre sanayi orada kurdular. Şimdi orada bir dönem on binlerce kişi çalışırken şimdi çok sınırlı kişi çalışıyor ve büyük bir kısmını da tasfiye ettiler. Mustafa Kemal demek kendi silah sanayini yabancı bir ülkeye peşkeş çekmemek demektir’’ dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM CHP Grup Toplantısında yaptığı konuşma şöyle:

Bu kürsüden defalarca sorular sordum. Tank Palet Fabrikasıyla ilgili, Sakarya’daki Tank Palet Fabrikasıyla ilgili sorular sordum. Değeri 20 milyar dolar, 1 lira değil, 10 lira değil, 100 lira değil, bin lira değil, değeri 20 milyar dolar, Avrupa’nın en büyük tank üretim merkezlerinden birisi.

‘’İHALEYİ NEREDE YAPTIN?’’

Değerli arkadaşlarım, sordum, bunu 25 yıllığına BMC Grubuna, yani Ethem Sancak’a ve Katar Ordusuna verdi, şu soruyu sordum: İhaleyi ne zaman nerede yaptın arkadaş? Bilmeye hakkım var. O Tank Palet Fabrikasının içinde, kuruluşunda benim vergim var, babamın da vergisi var, çocuklarımın da vergisi var, 82 milyonun ödediği vergi var. Fabrikayı veriyorsun, güzel, nerede ihale yaptın, ne zaman ihaleyi yaptın, ihale ilanı nerede yayınlandı? Ben bunu öğrenmek istiyorum. Öğrenemezsin diyorlar. Niçin? Yine soruyorum: Arkadaş, sen kalktın bütün devlet sırlarını, o bölgede o fabrikada oluşan bütün sırları Katar Ordusuna verdin, niye veriyorsun, hangi gerekçeyle veriyorsun? Ben soruyorum, başka yerden cevap geliyor. Şimdi o cevap orada kesildi.

‘’DAHA YATIRIM YAPILMADAN AVANS VERİLİYOR!’’

Niye kesildi bilmiyorum, ama ben bunu soracağım. Ben bunu sormak zorundayım, hepimizin adına sormak zorundayım, tüyü bitmemiş vatandaşın, çocuğumuzun hakkı için sormak zorundayım. 20 milyar dolarlık bir fabrikayı kime peşkeş çekiyorsun? Üstelik yüzde 12.5 kâr garantisi veriyorsun. Zarar etme hakkı sıfır, yüzde 12.5, ne teslim ederse yüzde 12.5 kâr garantisi veriyor. Daha yatırım yapılmamış, bir şey yapılmamış yüzde 20 avans ödüyorsun. Kimin fabrikasını kime veriyorsun? Bir de üstüne para veriyorsun. Başka? Bütün askeri sırları buna veriyorsun. Ben bu soruyu sordum, üç veya dört grup toplantısında sordum.

Geçen gün Erdoğan 10 Kasım dolayısıyla bir toplantı yapıyor. Söylediği cümleleri aynen kullanıyorum: “Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası işletme hakkı devri sözleşmesini diline dolayanlar sürekli ortalığı karıştırmaya gayret ediyorlar. Bu işin istismarını yapanlara sorun, satış nedir, işletme devri nedir” Bana soruyor yani, satış nedir, işletme devri nedir biliyor musun? “Sakarya’daki Tank Palet Fabrikasının satışı söz konusu değil, yüzde 50 Katar, yüzde 50 Türk ortaklık var, dürüst olun, samimi olun” Ben dürüst olduğuma, samimi olduğuma inanıyorum, ama sen dürüst değilsin, samimi değilsin. Bir daha söylüyorum, sen dürüst değilsin, samimi değilsin.

‘’KİRALAMADAN DOLAYI KAÇ LİRA ALDIN?’’

Değerli arkadaşlar bakın, Türk Telekom da aynı durumdaydı. Türk Telekom’u ne yaptılar? Özelleştirme İdaresi aldı, dedi ki: “Ben bunu ihaleye çıkıyorum” Ne yaptılar? 21 yıllığına yabancı bir ortaklığa 6,5 milyar dolara kiraladılar. Öyle değil mi? 6,5 milyar dolar… Hatta bir basın toplantısı yaptılar, 6,5 milyar dolarlık bir çeki dönemin Bakanı eline aldı, 6,5 milyar dolara Türk Telekom’un yüzde 21’ini 21 yıllığına kiraladılar. Güzel, 6,5 milyar dolar alındı. Şimdi Erdoğan’a soruyorum, Ak Partililerin tamamına soruyorum, milliyetçilerin de tamamına soruyorum, ülkücülerin de tamamına soruyorum: Arkadaş, sen 25 yıllığına kiraladığın Tank Palet Fabrikası için kaç lira aldın? 1 lira mı, 5 lira mı, 100 lira mı, 1 milyar mı, 6 milyar mı, kaç lira aldın? Hiçbir şey almadı. Bir daha söylüyorum, 5 kuruş dahi almadı. 20 milyar dolarlık Tank Palet Fabrikasını Katar Ordusuna ve Ethem Sancak’a 25 yıllığına kiralayacaksın, karşılığında 1 lira dahi almayacaksın. Erdoğan, sana soruyorum, tüyü bitmemiş yetimin hakkı için sana soruyorum: 20 milyar dolarlık fabrikayı kiraladın, kaç lira para aldın?

‘’PEŞKEŞ, SIFIR BEDELLE BİR FABRİKAYI BİRİSİNE VERMEKTİR!’’

Efendim, satış nedir, işletme devri nedir? Türk Telekom’da da işletme devri oldu. Türk Telekom pekâlâ çalışıyordu. 6,5 milyar dolar alındı. 20 milyar dolarlık bir fabrikayı veriyorsun, işletme hakkını, karşılığında para almıyorsun. Niye verdin? Kâr garantisi veriyorsun, niye verdin? Avans veriyorsun, niye verdin? Kim sana ver dedi, kim ver dedi sana? Tüyü bitmemiş yetimin hakkını kim peşkeş çek dedi? Satış değil doğru, satış da değil, kiralama da değil, satış olsa karşılığında bir para alırsın, kiralama olsa bir para alırsın, kira parası alırsın. Ne satış ne kiralama, bunun adı peşkeştir. Sıfır bedelle bir fabrikayı birisine vermektir.

‘’TANK PALET FABRİKASINI 25 YILLIĞINA KAÇA VERDİN?’’

Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum hangi partiden olursa olsun, bunun partili yanı yoktur arkadaşlar, bir memleketin en büyük silah fabrikasının yabancı bir orduya ve bir grup yandaşa peşkeş çekilmesinin partisi olmaz. Hepimiz bu ülkeyi seviyorsak sahip çıkacağız. Çünkü bu fabrikanın yapımında 82 milyonun ödediği vergiler var. Bu sorunun cevabını ben bekliyorum, siz de bekleyin, MHP de beklesin, Saadet Partisi de beklesin, Ak Parti de beklesin, hepsi beklesinler. Bu fabrikayı sen 25 yıllığına kaça verdin arkadaş? Üstelik devletin memurları da onların emrinde çalışacak, işçiler de onların emrinde çalışacak, düşünebiliyor musun? Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir rezalet görülmemiştir. Bir daha söylüyorum, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tarihinde böyle bir rezalet görülmemiştir, böyle bir soygun da görülmemiştir, böyle bir ahlâksızlık da görülmemiştir. Bana diyorlar ki diline doladı. Ne söyleyeceğim arkadaş, iyi mi oldu diyeyim ben, fakir fukaranın hakkı için buna iyi mi oldu diyeyim, iyi mi para verdiniz diyeyim?

‘’KATARLILARA ETHEM SANCAK’A GELİNCE PARALAR HAZIR’’

Uzel işçileri burada, haklarını arıyorlar. Bunların haklarını teslim edelim diye ortaya çıkan bir iktidar yetkilisi var mı? Arkadaşlar, siz ne istiyorsunuz diye gidip danışan var mı? Yok, ama Katar Ordusu gelince paralar hazır, Ethem Sancak gelince paralar hazır “fabrikayı veriyorum, tepe tepe kullan, bana hiç para verme, yüzde 12.5 da kâr garantisi veriyorum sana” diyor. Pes ya, böyle bir soygun düzeni dünyanın hiçbir tarafında görülmemiştir. Böyle bir soygun düzeni dünyanın hiçbir ülkesinde, hiçbir tarafında görülmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir