Gündem

EYT'de son durum ne? 25 Kasım EYT hakkında gelişme var mı?

EYT ile ilgili kararların alınmasını bekleyen vatandaşları hayal kırıklığına uğratan açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından yapılmıştı. Konuya ilişkin İskandinav ülkelerini örnek gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İskandinav ülkelerinin emekliler yüzünden battığını belirtmişti.

Bakanlık olarak EYT konusunda çalışma yaptıklarını belirten Selçuk ise, şunları kaydetti:

“Bakanlık olarak bizim elimizde 10 küsur analiz var. Her türlü kombinasyonu denedik. Fakat hiçbirisinin maliyeti sürdürülebilir bir maliyet değil. Bizim emeklilik için yaş şartını bekleyen 1998 öncesinde işe giren sigortalımızın ortalama yaşı 60 değil, 48. Buradakiler 65 yaşını beklemeyecek, kademeli olarak emekli olacaklar zaten. Burada emeklilik yaşının 65 olduğu iddiası da doğru değil. Şu anda 65 yaş şartı kadın ve erkek sigortalılar için tam olarak 2048’de sağlanacak. Bugün ortalama emekli olma yaşımız 53.”

EYT'de son durum ne? 25 Kasım EYT hakkında gelişme var mı?

EYT’lilerin sayısı ve maliyeti konusunda Bakanlıkça yapılan bir analizin bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Emeklilik sisteminde temel üç kriter var; birincisi yaş, ikincisi prim ödeme gün sayısı, üçüncüsü sigortalılık süresi. Bunların hepsini tamamlayan kişi emekliliğe hak kazanıyor. Yani emeklilikte yaşa takılmıyor. Biz 2008’de büyük bir reform yaptık. SGK’nin mali dengesi yeniden herhangi bir popülist çizgiye gelinmediği sürece 2071’e kadar sürdürülebilir durumda.” diye konuştu.

 EYT’Yİ BİZ ÇÖZECEĞİZ!

EYT‘ye ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, “EYT‘nin sorununu ne onu bilmiyorlar. EYT‘nin sorunu şu; Vatandaş diyor ki ‘Beni işimden attılar, iş bulamıyorum. Gidiyorum, özel sektöre, diyorlar ki ‘Kusura bakma sen yaşlısın, çalışamazsın.’. Gidiyor devlete, ben aç kalacağım. Emekli edin beni. ‘Sen daha gençsin, seni emekli edemiyoruz.’ Nasıl geçinecek bu insanlar. Biz bunu çözeceğiz. Nasıl geçinecek aile sigortasıyla. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün kabul ettiği 102 sayılı sözleşmede 9 sigorta dalı geçerli. Bütün dünyada uygulanıyor. Türkiye’de 8’i uygulanıyor, aile sigortası uygulanmıyor. Niye uygulamıyorlar, hangi gerekçe ile uygulamıyorlar?” diye konuştu.

.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir