Ekonomi

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiren Yasa Değişti ! Artık Zorunlu

Kariyer yapmak isteyen sigortalı annelerin süregelen sıkıntılarına,6331 sayılı İş sağlığı ve Güvenliği yasasıyla birlikte 2013 yılında yürürlüğe giren “Gebe Veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları Ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelikle” önemli düzenlemeler getirilmişti. Söz konusu yasa kapsamında yeni düzenlemeler geldi. Buna bağlı oalrak sigortalı anneleri çalışma hayatında nelerin beklediği haberimizin devaımında…

ÜCRETLİ İZİN ZORUNLU

Çalışan anneler, gebe kalmaları ve emzirmeye başlamaları halinde işvereni bilgilendireceklerdir. Gebe veya emziren kadınlar iş hayatında günde 7.5 saatten fazla çalıştırılamayacaklardır. Ayrıca gebe olan çalışanlara gebelikleri süresi boynca periyodik kontroller için ücretli izin verimesi zorunlu kılındı.

İşveren, gebe veya emziren kadının sağlığı ve güvenliği için tehlikeli sayılan kimyasal, fiziksel, biyolojik etkenlerin ve çalışma süreçlerinin çalışanlar üzerindeki etkilerini değerlendirerek sonucuna göre gerekli önlemleri alacaktır. Sağlık raporu ile gerekli görüldüğü takdirde gebe çalışan, sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılacaktır. İş pozisyonunun değiştirilmesi halinde personelin ücretinde kesinti yapılmayacaktır. Görev veya bölüm değişikliği mümkün değil ise, çalışanın sağlık ve güvenliğinin korunması için, isteği halinde çalışanın yasal hakları saklı kalmak kaydıyla ücretsiz izinli sayılması sağlanacaktır. Bu süre, yıllık ücretli izin hesabında dikkate alınmayacaktır.

GECE ÇALIŞMAYA ZORLANAMAYACAKLAR

Gazete Vatandan Mert Nayır’ın aktardıklarına göre kadın çalışanlar gebe olduklarında sağlık raporu ile ispat edecekler ve doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamayacaklardır. Yeni doğum yapmış çalışanın doğumu izleyen bir yıl boyunca gece çalıştırılması yasaklanmıştır.

KONUNUN İLGİLİ BÖLÜMÜ

Bu konu hakkında Mert Nayır ilgili köşesinde şu ifadelere yer verdi:

“Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 100-150 arası kadın çalışan sayısı olan işyerleri, çalışanların çocuklarını emzirmeleri için, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine en çok 250 metre uzaklıkta gerekli şartları taşıyan bir emzirme odasının kurulması zorunlu hale gelmiştir. Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 150’den çok kadın çalışanı olan işyerlerinde, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması, bakımı ve emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine yakın gerekli şartları taşıyan kreş  kurulması zorunludur. 
Emzirme odası ve kreş şartlarının oluşturulmasında aranan personel sayısına, erkek çalışanlar arasından çocuğunun annesi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş olanlar da dâhil edilir. Kurulacak bu kreşlerin, işyerine 250 metreden daha uzak olması halinde, işveren taşıt imkanı sağlamakla yükümlü hale gelmiştir.
İşverenler, ortaklaşa oda ve yurt kurabilecekleri gibi, oda ve yurt açma yükümlülüğünü, kamu kurumlarınca yetkilendirilmiş yurtlarla yapacakları anlaşmalarla da yerine getirebilirler. En azından çalışma şartları tamam. Çalışan ücretlerine çocuk zamları, aile yardımı teşvikleri ve süt parası düzenlemesi, bir de beklenen doğum borçlanma hakkı da gelirse 3 çocuk neden olmasın?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir