Ekonomi

Şu anda asgari ücret dedikleri rakam açlık sınırının altında

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücret belirleme toplantısı sonrası yapılan açıklamalara değinerek, asgari ücretin aslında Anayasa’da ne anlama geldiğini, asgari ücret belirlenirken nelerin dikkate alınması gerektiğini anlatarak, çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. TBMM’de CHP gurup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, şu anda asgari ücret dedikleri rakamın açlık sınırının altında olduğunu söyledi…

CHP Başkanı Kılıçdaroğlu 2020 yılı asgari ücret hakkında şu açıklamalarda bulundu!

Asgari ücret konusunda bir-iki küçük açıklama yapayım. Anayasal bir kurum aslında asgari ücret; kişiyi koruyor. Kişinin emeğini koruyan, alın terini koruyan bir anayasal düzenleme var. 55.madde diyor ki, “ücret emeğin karşılığıdır. Devlet çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır.” Adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır. Bu tedbirlerden biri de asgari ücret, “kimse asgari ücretin altında insan çalıştıramaz” diyor.

39 YIL SONRA İLK DEFA BİR ARAYA GELDİLER

Güzel bir şey oldu, tam 39 yıl sonra üç işçi sendikası konfederasyonu bir araya geldi. 39 yıl sonra asgari ücret konusunda ortak politika belirlemek için bir araya geldiler. Bunu ben işçi sınıfının hareketi açısından çok değerli buluyorum. Çünkü her konfederasyonda işçiler var ve bu işçilerin hakları var ve bu hakları savunacak olan sendikalar ilk kez 39 yıl sonra bir araya geldiler. Hep birlikte göreceğiz. Kaç kişinin hakkını savunacaklar? 6,5 milyon asgari ücretli var, öyle ifade ediliyor. 6,5 milyon asgari ücretlinin hakkını savunacaklar.

ASGARİ ÜCRET NE DEMEKTİR?

”Peki, asgari ücret nedir? Ne diyoruz, yani asgari ücretten neyi kastediyoruz? O da tanımlanmış aslında bir yönetmelikte. Asgari ücret şu: Asgari ücret işçilere normal bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek ücreti ifade eder. Demek ki gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi ihtiyaçlarını asgari düzeyde karşılayacak ücrete biz asgari ücret diyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti;

ASGARİ ÜCRET 2600 TL OLMASI GEREKİR

Verdiler, ne kadar? 2 bin 20 lira şu anda. Açlık sınırı 2 bin 20 liradan fazla, 2 bin 100 küsur lira; yani şu anda asgari ücret dedikleri rakam açlık sınırının altında. Son bir yılda gıdaya gelen zam yüzde 54, 1 liraya aldığınızı 54 liraya almaya başladınız. Elektriğe gelen zam yüzde 71, doğalgaza gelen zam yüzde 58 değerli arkadaşlar, devletin enflasyonu da yüzde 22,58.

Bir araya geldiler, dediler ki asgari ücreti belirleyeceğiz. Türk-İş’in yaptığı araştırma, 2 bin 578 lira asgari ücret olsun diyor. Aslında normali bunun 2 bin 600 lira civarında olması gerektiğidir. Çünkü 22,58 zaten enflasyon var, artı üstüne bir de kalkınmadan pay vereceksin, büyümeden pay vereceksin hedef yüzde 5, onunla da 2 bin 600 lira civarında bir para ediyor.

Ama ben adım gibi eminim, sendikalara şunu söyleyecekler. İstiyorsunuz haklısınız, ama para yok diyecekler. Bak bütçenin halini görüyorsunuz para yok, para olsa size vereceğiz. Bizim sendika başkanları da umarım bu palavraya inanmazlar. Ne demek para yok? İşçiye gelince mi para yok? Beşli çeteye gelince dünyanın parası var, her türlü parayı veriyorsun, işçiye gelince para yok. Niye yok!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir