Ekonomi

Açıkladığınız 5 paket hiçbir işe yaramadı, tekrar varlık vergisi getirdiniz!

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak 2020 Bütçe Yasa Teklifi üzerine TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada AKP’nin 17 yıllık ekonomi ve dış politika yanlışlarını dile getirerek “Duvara tosladınız” dedi.

Toprak AKP’nin 2002’de devraldığı Türkiye’yi, 17 yılda her alanda çok daha ağır sorunlarla karşı karşıya bıraktığını, Merkez Bankası kaynakları ve tek seferlik gelirlere rağmen 2019 bütçesinin iflas ettiğini, 2020 bütçesinin de iflas edeceğini öne sürerek şunları söyledi:

Millet Bankadaki Parasını Da Yurt Dışına Çıkartacak!

“Bu krizin sorumlusu esnaf değil. İşadamları değil. İşadamları mı dedi gidelim Suriye bataklığına girelim diye. Bu krizin sorumlusu sizin uyguladığınız yanlış ekonomi ve dış politikalardır. Beş tane paket açıkladınız. Hiçbir işe yaramadı. 2019 bütçesinde açık tutarı hedefiniz 80,6 milyar TL idi. Bu yıl Merkez Bankası’nın 38 milyar liralık kârını bütçeye aktardınız. Yetmedi 40 milyar liralık ihtiyat akçesini aktardınız. İmar Barışı’ndan, Bedelli Askerlik’ten gelen 19 milyarı da aktardınız etti 97 milyar TL. Buna rağmen bütçe açığı 100,7 milyar TL. Bu aktarılanlar olmasaydı 197-200 milyar TL açık. Kaynak bulamayınca duvara tosladınız. Duvara toslayınca ne yaptınız Varlık Vergisi getirdiniz. Varlık Vergisi Kasım 1942’de çıktı, 16 ay uygulandı ve vazgeçildi. Çünkü bir hataydı, hatadan dönüldü. Siz 77 yıl sonra yeniden Varlık Vergisi getirip, vatandaşın malına-mülküne göz diktiniz. Varlığı olan vatandaş bunu satınca zaten vergisini ödüyor. Böyle bir gecede torba yasalarla vatandaşın varlığına göz dikerseniz, bu ülkeye yabancı yatırımcı gelmez. Bankalardaki döviz mevduatı 230 milyar dolara dayandı. Böyle giderseniz, millet bankadaki parasını da yurt dışına çıkartacak.”

GERÇEK İŞSİZ SAYISI 8 MİLYON

İktidarın sürekli şekilde muhalefeti “dikili bir ağacınız yok” diye eleştirdiğini anımsatan Toprak “Peki o zaman 70 milyar dolarlık özelleştirme yaptınız. Bu ülkenin sanayi kuruluşlarını, fabrikalarını sattınız. Hani dikili ağaç yoktu? Sizin döneminizde bu ülkede bir tane 1 milyar dolarlık yabancı yatırım, KOBİ’lerin yolunu açan, ayağa kaldıran bir yatırım var mı? Söyleyin. En son Ford Otosan ondan bu yana bu çapta, büyüklükte bir yatırım yok. Yatırım olmayınca üretim yok. Üretim olmayınca işsizlik var. Ülke kötüye gidiyor. Buna önlem almamız lâzım. 2,5 milyon kişilik istihdam vaat ettiniz, aksine işsiz sayısı bir yılda 878 bin arttı, sisin resmi rakamınızla, hesap oyunları yapan TÜİK’in rakamlarıyla 4,5 milyona çıktı. Gerçek işsiz sayısı 8 milyon” diye konuştu.

CHP’li Toprak 2014’ten bu yana fiilen tek adam ve başkanlık sistemine geçildiğini ancak ülkede iyiye giden hiçbir şey olmadığını kaydederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

SURİYELİLERE VAR EYT’LİLERE YOK

“Ülkenin bu halde olmasının nedeni yanlış ve ortak aklı dışlayan ekonomi ve dış politikanız. Ülkeyi Suriye bataklığına sürüklediniz. Türkiye Suriye’de boğuşmakla Akdeniz’deki çıkarlarını kaybetti. 870 binlik Güney Kıbrıs Rum Kesimi, uyguladığı diplomasiyle haklarını savunduğumuz Filistin’i, Katar’ı da yanına alıp, Mısır’ı, İsrail’i, Ürdün’ü bir araya getirip, Türkiye’yi yalnız bıraktırdı. Sayın Cumhurbaşkanı Suriyelilere 40 milyar dolar harcadık, gerekirse 40 milyar dolar daha harcarız diyor. O zaman EYT’lilerin günahı ne? Bu insanlar yıllarca çalıştı, bu ülkeye hizmet etti, vergisini ödedi, evladını askere gönderdi, bazıları şehit oldu. Suriyelilere 230-240 milyar TL harcamaya hazırsınız, EYT’lilere gelince para yok. EYT’liler 5,6 milyon ama bugün yasa çıksa emekli olacak olan 1 milyon. Maliyeti 25 milyar. Suriyelilere 227 milyar varsa EYT’liye niye 25 milyar yok? O zaman gerçekten sizin Türk Milliyetçiliğinizden şüphe ederim ” dedi. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir