Gündem

Filtre takmayana mühür! 5 Termik santral kapatıldı!

Türkiye’nin çeşitli illerindeki yaklaşık 15 termik santrale baca filtresi takılmasını 2.5 yıl daha erteleyen kanun teklifi önce AKP ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edildi. Bacasız çalışarak insan sağlığı ve çevreyi tehdit eden termik santrallerin faaliyet izninin uzatılması büyük tepki çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu gelişme üzerine geçen yıl aralık ayının başında bu düzenlemeyi veto etti.Yetkililer termik santrallere baca takılması için bir ay süre verdi. Sürenin dolmasıyla baca takmayan santraller mühürlendi.İşte kapatılan o santral listesi…

Filtre takmayana mühür! 5 Termik santral kapatıldı!

Zonguldak santrali mühürlendi

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde faaliyet gösteren Çatalağzı Termik Elektrik Santrali’nde (ÇATES) üretim, bacalara filtre takılmaması nedeniyle durduruldu. Termik santral mühürlendi.

Kütahya’da iki santrale mühür vuruldu

Kütühya’nın Seyitömer ile Tavşanlı ilçelerinde bulunan termik santralleri de sabah saatlerinde jandarma ekiplerince mühürlendi. İki santraldeki üretim durduruldu.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı talimatıyla Kütahya İl Çevre Şehircilik Müdürlüğü ekipleri tarafından faaliyetleri durdurulan termik santrallara geçici faaliyet belgesi alıncaya kadar üretim faaliyetinde bulunulmaması gerektiği mühürleme işlemi yapan jandarma ekiplerince tebliğ edildi.

Filtre takmayana mühür! 5 Termik santral kapatıldı!

Afşin ve Kangal termik santrallerinde faaliyet durduruldu

Faaliyeti durdurulan termik santraller arasında 1984 yılında üretime başlayan ve  Afşin’de bulunan Afşin- Elbistan A Termik Santrali de yer aldı. Bacasız faaliyet gösteren santral, ekiplerce mühürlendi. Aynı şekilde Sivas‘ın Kangal ilçesinde bulunan termik santral de aynı gerekçeyle mühürlendi.

Soma’da faaliyet durduruldu

Manisa’nın Soma ilçesindeki termik santrale, verilen 1 aylık süreye rağmen bacalara filtre takılmaması nedeniyle gece yarısı mühür vuruldu.

Filtre takmayana mühür! 5 Termik santral kapatıldı!

Bakan Kurum: “5 termik santral tamamen kapatıldı”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çevre Kanunu’nu gereği 5 termik santralin tamamen, 1 termik santralin ise kısmi olarak kapatılmasına karar verildiğini açıkladı. Bakan Kurum, incelenen 7 termik santralden 4’üne geçici faaliyet belgesi verildiğini, 3 santralin ise gerekli çevre izinlerini aldığını bildirdi.Soma Termik Santralinin 4 ünitesinin çalışmasına kış sezonu boyunca müsaade edileceğini belirten Kurum, şunları söyledi:”Kahramanmaraş Afşin A, Kütahya Seyitömer, Kütahya Tunçbilek, Sivas Kangal ve Zonguldak Çatalağzı termik santralleri tamamen, Manisa Soma Termik Santrali ise kısmi olarak kapatılmıştır. Kapatılan termik santrallerin yönetimleri, gerekli çevresel yatırımları tamamlamadıkları sürece faaliyete geçmelerine izin verilmeyecek. Geçici faaliyet belgesi verdiğimiz santraller Bursa Orhaneli, Muğla Yatağan, Kahramanmaraş Afşin B ve Ankara Çayırhan termik santralleridir. Mevzuat gereğince 6 ay içerisinde çevre izin ve lisans belgesi için Bakanlığımıza başvuru yapmak durumundalar.Muğla Kemerköy, Muğla Yeniköy ve Çanakkale 18 Mart Çan Termik Santralleri çevre mevzuatı kapsamında çevre izinlerini almışlardır.”

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir