Gündem

TürkAkım doğalgaz hattı açıldı! Tarihi gün!

Türk Akım doğal gaz boru hattının açılış törenine katılmak üzere dün gece İstanbul’a gelen Vladimir Putin, Tayyip Erdoğan ile görüştü. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen görüşme basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Erdoğan ve Putin arasındaki görüşme 2 saat sürdü. Ayrıca Erdoğan’ın Putin’e ‘Türkiye Libya Mutabakatı’ kitabını hediye ettiği öğrenildi. 

Putin: “Türkiye ve Rusya projeler yapmaya devam edecek” 

Vladimir Putin, TürkAkım Projesi’nin açılış töreninde konuştu. Putin, konuşmasında, “Rusya-Türkiye arasındaki işbirliği, engelleme çabalarına rağmen her alanda gelişiyor. Rus gazının (Türkiye üzerinden) Avrupa’ya sevk edilmesi bütün Avrupa ekonomisine tesir edecek.” ifadelerini kullandı. 

TürkAkım doğalgaz hattı açıldı! Tarihi gün!

ERDOĞAN: TARİHİ NİTELİKTE BİR PROJE

Putin’in ardından söz alan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı: Sayın Putin ve heyeti başta olmak üzere açılışa teşrif eden tüm misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. Öncelikle ilk haftasını geride bıraktığımız 2020 senesinin ülkelerimiz halklarımız ve tüm dünya için esenlikler getirmesini diliyorum.Türkiye ile Rusya arasındaki yakın işbirliğinin son nişanesinin TürkAkım doğalgaz boru hattının açılışı nedeniyle bir aradayız. Tarihi nitelikte bir projedir. Dostum Putin’le 1 sene önce bir tören düzenlemiştik. Hattı başarıyla tamamladık, işte şimdi açılışını yapıyoruz.

Proje sayesinde 31.5 milyar doğalgazın 15.75 milyar metreküpü aracı hiçbir ülke olmadan doğrudan ülkemize ulaşacak. 15 milyon hanenin doğalgaz ihtiyacını karşılamış olacağız.Projede emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Bugün itibariyle 81 ilimizin tamamıma doğalgaz arzı sunmuş bulunuyoruz. 53 milyon vatandaşımız doğalgazı aktif bir şekilde kullanıyor. Rusya, ülkemizin önde gelen doğalgaz tedarikçilerinin başında geliyor. Rusya Federasyonu’ndan yaklaşık 400 milyar metreküp doğalgaz tedariki sağladık.Türkiye ve Rusya olarak bu örnek işbirliği zemini üzerinde yeni başarılara imza atmaya devam edeceğiz. İkinci hattan gelecek Rus gazına Avrupa’nın yoğun ilgi gösterdiğini görüyoruz. Bundan 1 ay önce bölgemizin en stratejik hatlarından Tanap’ı resmen hizmete açtık. Tanap’la 16 milyar metreküplük Azerbaycan doğalgazını Türkiye ve Avrupa’nın istifadesine sunduk. Tanap’ın kapasitesini önce 24 milyar metreküpe ardından da 31 milyar metreküpe çıkarmayı planlıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “TürkAkım, Rus dostlarımızla büyük emek harcadığımız, hem ikili ilişkiler hem de enerji haritası bağlamında tarihi nitelikte bir projedir” diye konuştu. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir