Gündem

Emekliler için zamlı maaş ödemesi belli oldu!

Memur emeklileri maaş farklarını 15 Ocak itibariyle almaya başladı. Zamlı maaşların yatırılmasıyla birlikte emekli maaş farklarının ne zaman ödeneceği ise emekli vatandaşlar tarafında merak ediliyordu. En düşük emekli aylığı 2 bin 522 lira 84 kuruştan 2 bin 661 lira 60 kuruşa olarak belirlendi. Peki emekli aylıklarının ödeneceği tarih zaman olacak? Nasıl belirlenecek?

En düşük emekli maaşı 2 bin 661 lira 60 kuruş

Bağ-Kur emeklilerine zamlı maaş ödemeleri de 24 Ocak’ta başlayıp, 28 Ocak’ta sona erecek. Memur emeklilerine ise zam farkı ödemesi yapılacak. Emekliler bu ödemenin yapılacağı tarih için gözünü Sosyal Güvenlik Kurumu’na çevirdi. 2 milyon memur emeklisi yüzde 5.5 seviyesindeki zamla oluşan farklarını bu ay bitmeden hesabında görecek. Aylıklarını her ay alanlara 1 aylık, 3’er aylıklar halinde alanlardan Kasım-Aralık-Ocak dönemini alanlara 1 aylık, Aralık-Ocak-Şubat dönemini alanlara 2 aylık, Ocak-Şubat-Mart dönemini 3 aylık üzerinden aylık farkı yatırılacak. En düşük emekli aylığı 2 bin 522 lira 84 kuruştan 2 bin 661 lira 60 kuruşa çıktı. Bu maaşı alan emekli, aylık ödeme alıyorsa hesabına 138,76 lira zam farkı yatırılacak. 3 aylık fark alacaklara en az 416,28 lira ödenecek.

Emekli aylıklarının ödeneceği tarih

4A SSK kapsamında emekli olanların emekli aylıklarının ödeneceği tarih tahsis numarasının son rakamına göre belirlenmektedir. Buna göre;

Tahsis numarasının son rakamı 9 olanlara her ayın 17’sinde,
Tahsis numarasının son rakamı 7 olanlara her ayın 18’inde,
Tahsis numarasının son rakamı 5 olanlara her ayın 19’unda,
Tahsis numarasının son rakamı 3 olanlara her ayın 20’sinde,
Tahsis numarasının son rakamı 1 olanlara her ayın 21’inde,
Tahsis numarasının son rakamı 8 olanlara her ayın 22’sinde,
Tahsis numarasının son rakamı 6 olanlara her ayın 23’ünde,
Tahsis numarasının son rakamı 4 olanlara her ayın 24’ünde,
tahsis numarasının son rakamı 2 olanları her ayın 25’inde,
Tahsis numarasının son rakamı 0 olanlara her ayın 26’sında aylıkları ve sürekli iş kazası sürekli iş göremezlik gelirleri ödenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir